18/11/2019
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2019 - 16:21

Πάτησε κορυφή η Κ19 του ΠΑΟΚ

Κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 2-0 και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία * Νίκες για ΑΕΚ και Αστέρα Τρίπολης * Ισόπαλοι Πανιώνιος και Άρης

Στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος της Κ19 βρίσκεται από το Σάββατο (2/11) ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε στη Σουρωτή του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των πρωτοπόρων με 2-0 και πήρε προβάδισμα ενός βαθμού στην κατάταξη.

Το ματς είχε καλό ρυθμό και αρκετές ευκαιρίες μπροστά και από τις δύο εστίες, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο αποτελεσματικός και να φτάνει στη νίκη.

Το σκορ άνοιξε στο 35’ ο Τζόλης με κοντινή προβολή μετά από ωραία ατομική ενέργεια και παράλληλη σέντρα του Δούμτση από τα δεξιά.

Οι δύο ομάδες έχασαν σωρεία κλασικών ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να φτάνει τελικά και σε δεύτερο γκολ στο 82’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τζόλη μέσα στην περιοχή του Παναθηναϊκού.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 23 βαθμούς και φιγουράρει πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός που υπέστη την πρώτη του ήττα, έμεινε στους 22 και τη δεύτερη θέση.

ΠΑΟΚ: Ταλιχμανίδης, Καλουτσικίδης, Τάχατος, Μιχαηλίδης, Παναγιώτου, Τσιγγάρας, Γρόσδης, Δούμτσης, Πουρναράς, Πανίδης, Τζόλης.

Παναθηναϊκός: Χριστογεώργος, Σαμαράς, Σπίνος, Σαντικάϊ, Ζαγαρίτης, Ηλιάδης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Σερπέζης, Καλομοίρης, Σούλτσε.

Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ κέρδισε τον Ατρόμητο με 2-0 χάρη σε γκολ του Κοσίδη στο 55' και του Χριστόπουλου στο 68' και με 19 βαθμούς ακολουθεί στην τρίτη θέση.

Aπό την πλευρά του, ο Αστέρας Τρίπολης πήρε το διπλό στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού με 2-0, με τον Αλί Μπαμπά να ανοίγει το σκορ στο 26', ενώ το δεύτερο τέρμα σημείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ματθαίου.

Τέλος, στους Τράχωνες Πανιώνιος και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τους «κίτρινους» να προηγούνται με γκολ του Κοντοπούλη στο 13', για να ισοφαρίσει ο Μπρέγκος στο 88'.