25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 21:43

Τρίποντο προβληματισμού και μέσα στο άγχος η ΑΕΚ

Η τραγική αμυντικά Ένωση γλίτωσε το κάζο από το Βόλο, που έπαιζε με δέκα σε όλο το β’ ημίχρονο και επικράτησε δύσκολα με 3-2 στη Ριζούπολη * Κορυφαίος και με δύο γκολ ο Μάνταλος * Τέρμα για Όσκαρ ο Τόρες, που έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Αν υπάρχουν τρίποντα, που στη… ζυγαριά των συναισθημάτων σου αφήνουν περισσότερα αρνητική αύρα η ΑΕΚ αυτό το κατάφερε στο νικηφόρο 3-2 με το Βόλο στη Ριζούπολη.

Η Ένωση το βράδυ της Κυριακής (20/10) στο γειτονικό γήπεδο από τη Νέα Φιλαδέλφεια και την υπό κατασκευή «Αγιά Σοφιά» σκόρπισε προβληματισμό με την εμφάνιση της στη καθ’ όλα δύσκολη επικράτηση επί των νεοφώτιστων στη Σούπερ Λίγκα 1.

Ήταν μια νίκη γεμάτη άγχος για τους «κιτρινόμαυρους» στην 7η στροφή του πρωταθλήματος, που φανέρωσε τρομερές αμυντικές αδυναμίες και προκαλεί μεγάλα ερωτηματικά εν όψει και της παρουσίας της ομάδας του Νίκου Κωστένογλου την επόμενη εβδομάδα στο «Γ. Καραϊσκάκης» κόντρα στον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Κι όλα αυτά αν και η ΑΕΚ αφενός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σε όλο το 90λεπτο, ενώ βρέθηκε και με αριθμητικό πλεονέκτημα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο! Παρόλα αυτά είχε παιδικές αντιδράσεις στα μετόπισθεν και κράτησε το Βόλο μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το κάζο, βέβαια, η Ένωση το απέφυγε, αλλά η γενική της εικόνα δεν άρεσε σε καμία περίπτωση πέρα και πάνω από την επίτευξη του αντικειμενικού σκοπού με το τρίποντο.

Η αλήθεια είναι, πάντως, ότι ο Βόλος προηγήθηκε κόντρα στη ροή του ματς στο 24’, αλλά το γκολ του Τόρες ήταν για ποδοσφαιρικό… Όσκαρ με ένα καταπληκτικό τελείωμα (τακουνάκι).

Παρόλα αυτά η ομάδα του Κωστένογλου αντέδρασε άμεσα και έκανε το 1-1 στο 31’ με σουτ του Λιβάγια, μετά από εκτέλεση φάουλ-κομπίνα του Μάνταλου.

Στη συνέχεια ακολούθησε μια απρόσμενη εξέλιξη, η οποία θεωρητικά θα μπορούσε να είναι καθοριστική, αλλά αυτό πρακτικά δεν φάνηκε… Ήταν οι καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, όταν σχεδόν στο κέντρο του γηπέδου ο πολύ καλός μέχρι τότε Μουνίθ έκανε «εγκληματικό» μαρκάρισμα στον Μάνταλο και είδε από τον ρέφερι Ζαχαριάδη την απευθείας κόκκινη!

Η λογική έλεγε ότι με δέκα παίκτες ο Βόλος θα… ξεφουσκώσει στο δεύτερο μισό του αγώνα, αλλά αυτό δεν επιβεβαιώθηκε.

Οι Θεσσαλοί κράτησαν το 1-1 και άγχωσαν πολύ την ΑΕΚ μέχρι που στο 74’ ο Γκαραβέλης ανέτρεψε τον Ολιβέιρα και ένα λεπτό αργότερα το καταφανέστατο πέναλτι μετέτρεψε σε τέρμα ο Μάνταλος για το 2-1.

Γκολ, που έδωσε ορμή στην Ένωση, που έχοντας και τη βοήθεια του κόσμου της (κόπηκαν τελικά 13.579 εισιτήρια) έφτασε γρήγορα γρήγορα και στο τρίτο γκολ με τον Μάνταλο στο 78’… Ε κάπου εκεί όλα «φώναζαν» ότι το ματς τελείωσε, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να διαψεύσει τους πάντες.

Κι αυτό διότι 83’ ο Βόλος μείωσε σε 3-2 με απευθείας μακρινή εκτέλεση φάουλ του Δημόπουλου με την μπάλα να βρίσκει και στον Σιμόες πάντως…

Αυτό το σκορ δεν άλλαξε, αλλά καρδιοχτύπησε τους «κιτρινόμαυρους» μέχρι το φινάλε.

Από τους νικητές οι Μάνταλος (κορυφαίος), Ολιβέιρα και Λιβάγια ήταν κατά σειρά οι καλύτεροι, αλλά τόσο στο κέντρο όσο κυρίως στην άμυνα οι «κιτρινόμαυροι» ήταν… απαράδεκτοι. Συγκεκριμένα σε πολύ κακή βραδιά ο Οικονόμου, αλλά και ο Τσικρίνσκι (φανταστείτε ότι όταν αντικαταστάθηκε ο πρώτος δεύτερος στόπερ έπαιξε ο Μπακάκης…).

Από την άλλη ο Βόλος είχε έναν δαιμόνιο Τόρες, έναν καλό Μουνίθ, που ωστόσο, «κρέμασε» την ομάδα του με τέτοιο φάουλ στο κέντρο, ενώ θετικότατος ήταν και ο γκολκίπερ Γκαραβέλης.

Ως προς τη διαιτησία υπήρχε προκατάληψη από τους «κιτρινόμαυρους» στον Ζαχαριάδη (Μακεδονίας), αλλά δεν τα πήγε άσχημα, όπως και οι βοηθοί του Σινιοράκης (Χανίων), Φίλος (Βοιωτίας), ενώ τέταρτος: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής). Πολλή δουλειά είχε πάλι το VAR, στο οποίο ήταν επιφορτισμένος ο Ευαγγέλου (Αθηνών) με ουκ ολίγες φάσεις συμμετοχής.

Κόκκινη: 45’+2 Μουνίθ (απευθείας)

Κίτρινες: 49’ Σιμόες, 81’ Λιβάγια - 20’ Τόρες, 22’ Διαμαντής, 73’ Μαξ, 89’ Τσοκάνης

AEK (Νίκος Κωστένογλου): Τσιντώτας, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου (72’ Παουλίνιο), Μπακάκης, Χουλτ, Σιμόες, Γαλανόπουλος (46’ Γιακουμάκης), Μάνταλος, Βέρντε (77’ Κρίστιτσιτς), Λιβάγια, Ολιβέιρα.

BOΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ (85’ Ηλιόπουλος), Τόρες (84’ Αλάχ), Ραφαέλ, Μουνίθ, Γέντρισεκ (79’ Μάντζης).