23/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 20:39

Δεν μπορεί στο «Ολντ Τράφορντ» η Λίβερπουλ, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε

Στο ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Μπορεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να μην είναι σε καθόλου καλή κατάσταση και φέτος, ωστόσο στο «Ολντ Τράφορντ» δεν χάνει από τη Λίβερπουλ, με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων στο κυριακάτικο (20/10) ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Ράσφορντ άνοιξε το σκορ στο 36' κι ενώ οι «κόκκινοι» διαμαρτυρήθηκαν δικαίως για φάουλ στον Ορίγκι στο ξεκίνημα της φάσης, με το VAR να μην τους δικαιώνει παραδόξως, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα ο Μανέ βρήκε δίχτυα, ωστόσο και πάλι επενέβη το VAR και το γκολ να μην μετρά επειδή βρήκε η μπάλα στο χέρι του Σενεγαλέζου άσου.

Στο β' ημίχρονο οι πρωταθλητές Ευρώπης ήταν κακοί, όμως στο 85' ο Λαλάνα τιμώρησε την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων σε μια εύκολη φάση και διαμόρφωσε από κοντά το τελικό αποτέλεσμα.

Με 25 βαθμούς η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είναι στο +6 από τη Μάντσεστερ Σίτι, καταγράφοντας πάντως την πρώτη φετινή της βαθμολογική απώλεια, με τους «κόκκινους διαβόλους» με 10 πόντους να παραμένουν χαμηλά, στη 13η θέση συγκεκριμένα μαζί με την Έβερτον.