20/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 17:58

«Επέστρεψε» και μπήκε στην 4άδα η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, επικράτησε 3-1 της Μπέτις

Ξανά νίκη και... χαρές. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε την Κυριακή (20/10) 3-1 της Μπέτις εντός έδρας και μπήκε στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με πλασέ του Μορόν, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Χάβι Γκαρθία έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1.

O Zοσέ έκανε την ανατροπή στο 36ο λεπτό, κάνοντας το 2-1, ενώ στο 58' ήρθε και το τρίτο τέρμα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, αυτή τη φορά με τον Πόρτου.

Η Μπέτις είχε μεγάλες ευκαιρίες να μπει ξανά στο ματς, αφού ο Χοακίν είχε δοκάρι στο 68ο λεπτό, ενώ ανάλογη κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Τέγιο στο 75'.

Δοκάρι είχε και η Ρεάλ Σοσιεδάδ με τον Ογιαρθάμπαλ στο 76', με το 3-1 να διατηρείται μέχρι το φινάλε.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα, Μονρεάλ, Λε Νορμάν, Μερίνο, Θομπελδία, Γκεβάρα (69' Σανγκάλι), Όντεγκααρντ, Πόρτου, Ζοσέ (75' Ισάκ), Ογιαρθάμπαλ (83' Μπαρενετσέα).

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μαντί, Μπαραγάν, Μπάρτρα, Κανάλες (65' Γουαρδάδο), Χοακίν, Γκαρσία, Μορένο (52' Πεδράθα), Φεκίρ, Ιγκλέσιας (65' Τέγιο), Μορόν.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (18/10)

Γρανάδα - Οσασούνα 1-0 (38' Nτουάρτε)

Σάββατο (19/10)

Έιμπαρ - Μπαρτσελόνα 0-3 (13' Γκριεζμάν, 58' Μέσι, 66' Σουάρες)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαλένθια 1-1 (36' πέν. Ντ. Κόστα - 82' Παρέχο)

Χετάφε - Λεγκανές 2-0 (64', 84' Άνχελ)

Μαγιόρκα - Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 (7' Λάγκο)

Κυριακή (20/10)

Αλαβές - Θέλτα 2-0 (50' Μαρκαγιάν, 81' Λούκας Πέρεθ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Μπέτις 3-1 (23' αυτ. Χάβι Γκαρθία, 36' Χοσέ, 58' Πορτού - 12' Μορόν)

Εσπανιόλ - Βιγιαρεάλ (17:00)

Αθλέτικ Μπιλμπάο - Βαγιαδολίδ (19:30)

Σεβίλλη - Λεβάντε (22:00)