17/11/2019
Πρωτάθλημα | Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019 - 17:00

Από την άσπρη βούλα η πρώτη νίκη του Ιάλυσου

Με 10 παίκτες από το 20’ οι Ροδίτες που επικράτησαν με 1-0 της Νίκης Βόλου * Καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Μαγνησίας που μπορούσε να ισοφαρίσει

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το μεσημέρι της Κυριακής (20/10) ο Ιάλυσος καθώς επικράτησε με 1-0 της Νίκης Βόλου στο «Οικονομίδειο» για την 4η αγωνιστική της Football League.

Μία νίκη η οποία ήταν η πρώτη για το σύνολο του Νίκου Καραμπετάκη μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία, ενώ έκαναν σεφτέ και στα γκολ καθώς ήταν το παρθενικό τους. Έτσι ανέβηκαν στους τέσσερις βαθμούς και έπιασαν την ομάδα της Μαγνησίας.

«Χρυσός» σκόρερ για τους Ροδίτες ο Σερτζίνιο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 32’ και σε ένα ματς όπου οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 20’ λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη του Μακρυδημήτρη. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κράτησαν μέχρι το τέλος το υπέρ τους 1-0 και πήραν τη νίκη.

Από την άλλη η ομάδα του Ισαάκ Χοβέ απείλησε πριν το 1-0 όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει και παρότι πήρε τα ηνία του αγώνα μετά την αποβολή, «πλήρωσε» ένα λάθος στην άμυνα από το οποίο προήλθε το πέναλτι για την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού». Στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή της όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί μία από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε.

Ο Ιάλυσος μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο έχοντας κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθώντας να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Αποστολίδη, απέναντι σε μία Νίκη που είχε κλείσει καλά τους χώρους και έβγαινε και εκείνη μπροστά.

Στο 20’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Μακρυδημήτρη με απευθείας κόκκινη για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Ντομίνγκεθ. Έτσι οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν νωρίς στο παιχνίδι. Από την εκτέλεση φάουλ του Κρουθ ο Ανδρούτσος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Και εκεί που η Νίκη Βόλου πήρε την υπεροχή εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό της πλεονέκτημα, έχοντας και ακόμα μία ευκαιρία στο 27’ όταν ο Ντομίνγκεθ έκανε το γύρισμα στον Ροχάνο και εκείνος με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια, είδε τον Ιάλυσο να παίρνει προβάδισμα.

Στη μισή ώρα αγώνα ο Μαραγκουδάκης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Αλιατίδη με τον ρέφερι Ρούσσο να δείχνει κατευθείαν το σημείο του πέναλτι. Στο 32’ λοιπόν ο Σερτζίνιο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και έκανε το 1-0 πετυχαίνοντας παράλληλα και το πρώτο γκολ της ομάδας του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Νίκη Βόλου βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φτάσει στο 1-1 χάνοντας τρεις ευκαιρίες μέχρι το ημίχρονο. Αρχικά στο 34’ ο Ροχάνο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την άστοχη έξοδο του Ανδρούτσου και με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 37’ το σουτ του Γκαρσία πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο δεύτερο λεπτό του εξτρά χρόνου ο Ανδρούτσος έδιωξε σε κόρνερ το ωραίο γυριστό σουτ του Ντομίνγκεθ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και προσπάθησαν να φτάσουν στο 1-1 απέναντι σε έναν Ιάλυσο που προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το υπέρ του 1-0 και να διαφυλάξει τους πρώτου του βαθμούς. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι έγινε και σκληρό με αποτέλεσμα να υπάρξουν και δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα.

Αγωνιστικά στο 50’ το σουτ του Καμπαγέρο πέρασε πάνω από τα δοκάρια, ενώ την ίδια τύχη είχε στο 53’ και η κεφαλιά του Αλιατίδη από κόρνερ του Γκαρσία. Η άνοδος της Νίκης έφερε και την είσοδο στο ματς των Τσιώλη, Καπού με τον Χοβέ να τα παίζει όλα για όλα, ενώ και ο Καραμπετάκης έκανε τη δική του μάχη στη σκακιέρα με την είσοδο των Μαρτσάκη, Νατσιόπουλου.

Αφού πέρασε ένα εικοσάλεπτο χωρίς φάσεις, η Νίκη στο 73’ άγγιξε το 1-1 όταν ο Ροχάνο έπαιξε ωραία το 1-2 με τον Αλιατίδη και εκείνος απέναντι από τον Ανδρούτσο ήταν έτοιμος να σκοράρει, όμως ο Τριποτσέρης του πήρε την «μπουκιά από το στόμα» διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Πάντως η τελευταία καλή στιγμή στο ματς ανήκε στους γηπεδούχους που απείλησαν στο 87’ με την εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου και την μπάλα να κοντράρει στα σώματα των αμυνομένων των Βολιωτών και να περνά κόρνερ.

Κίτρινες: Τριποτσέρης, Μαραγκουδάκης, Ανδρούτσος, Χειμωνέττος (Ιάλυσος), Ιορδανίδης, Κυριακίδης, Γκαρσία (Νίκη Βόλου)

Κόκκινες: Μακρυδημήτρης (Ιάλυσος)

Διαιτητής: Ρούσσος (Κορινθίας), Βοηθοί: Μπουρτζοβίτης (Κορινθίας), Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), 4ος: Γιαννούκας (Δωδεκανήσου).

ΙΑΛΥΣΟΣ (Νίκος Καραμπετάκης): Ανδρούτσος, Μακρυδημήτρης, Τριποτσέρης, Γιώργου, Πατινιώτης (77’ λ.τ. Νατσιόπουλος), Ρεκλείτης, Χατζηδίμπας, Αυγενικού, Μπαρέτα (46’ Χειμωνέττος), Σερτζίνιο (61’ Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ισαάκ Χοβέ): Αποστολίδης, Ντομίνγκεθ, Καμπαγέρο, Αλιατίδης, Ιορδανίδης (65’ Τσιώλης), Κυριακίδης, Παγώνης (72’ λ.τ. Καπός), Βοσκόπουλος, Κρουθ (45+1’ λ.τ. Μασκουνιάν), Γκαρσία, Ροχάνο.