19/11/2019
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 - 21:27

Με Σουντανί πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες υπέταξαν με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» τον πολύ καλό ΟΦΗ * Από ένα δοκάρι οι δύο ομάδες * Σε δύο φάσεις αποφάσισε το VAR

Αποστολή εξετελέσθη και παραμένει στο ρετιρέ... Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-1 του ΟΦΗ το βράδυ του Σαββάτου (19/10) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με 19 βαθμούς διατηρήθηκε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1, έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χιλάλ Σουντανί.

Ο Αλγερινός επιθετικός έβαλε την υπογραφή του με δύο ωραία γκολ και γενικά ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, που είχαν σε καλή κατάσταση και τον Ποντένσε, ενώ θετικός ήταν ο Γκασπάρ ερχόμενος από τον πάγκο στο επίσημο ντεμπούτο του με τα ερυθρόλευκα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είδε τους παίκτες του να... πετούν φωτιές ανά διαστήματα, έχοντας βέβαια και στο μυαλό τους να κρατήσουν δυνάμεις για το σπουδαίο ραντεβού της προσεχούς Τρίτης (22/10) με την Μπάγερν Μονάχου για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Γιώργου Σίμου έδειξε πολύ καλά στοιχεία σε έναν ακόμη αγώνα, ομάδα που προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της ανεξαρτήτως αντιπάλου και έδρας, με τον Ναμπί να είναι εξαιρετικός, ενώ διακρίθηκαν και οι Μαρινάκης, Tσιλιανίδης και Λισάντρο Σεμέδο.

Ο ΟΦΗ με 13 βαθμούς παρέμεινε τέταρτος, ενώ σε ό,τι αφορά τη διαιτησία το VAR επιστρατεύθηκε σε δύο περιπτώσεις, με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να το συμβουλεύεται αρχικά στο 34' για μαρκάρισμα εντός περιοχής του Σεμέδο στον Φιγκεϊρέδο και να μην προκύπτει παράβαση.

Στο 66' ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ για... Όσκαρ, αλλά με τη συνδρομή του VAR υποδείχθηκε ο Σουντανί σε θέση οφσάιντ.

Ωραίο ματς και 1-1...

Οι Πειραιώτες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κι έψαξαν το γρήγορο γκολ, με τον Λοβέρα να στέκεται άτυχος μόλις στο 3ο λεπτό, αφού με τη συνδρομή του Σωτηρίου είδε την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι.

Οι παίκτες του Μαρτίνς συνέχισαν να είναι επιθετικοί και τελικά στο 11' ο Σουντανί πέτυχε με κεφαλιά το τρίτο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα, ένα γκολ πάντως που έφερε αντίδραση από πλευράς φιλοξενούμενων.

Οι Κρητικοί, λοιπόν, άρχισαν σταδιακά να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να προσπαθούν να φανούν απειλητικοί, καθώς έβρισκαν κενούς χώρους στα μετόπισθεν του Ολυμπιακού.

Εντέλει, ήταν ο Ναμπί αυτός που στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων βρήκε δίχτυα με υπέροχο σουτ και αυτομάτως προσέδωσε πολύ μεγάλο ενδιαφέρον σε έναν ούτως ή άλλως πολύ ωραίο αγώνα με εξαιρετικό ρυθμό.

Mε υπογραφή Σουντανί...

Στο β' ημίχρονο ο ΟΦΗ πήγε να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό και πάλι με τον Ναμπί στο 54', ο οποίος σημάδεψε το δοκάρι, για να ακολουθήσει ένα εκρηκτικό δεκάλεπτο από τους «ερυθρόλευκους».

Σε αυτό το διάστημα ήρθε το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Σουντανί στο 57' με υπέροχο σουτ, είχε κι άλλες ευκαιρίες η ομάδα του Μαρτίνς για τρίτο γκολ και αυτό ήρθε στο 66' με τον Γκερέρο, αλλά όπως προαναφέρθηκε δεν μέτρησε λόγω υπόδειξης οφσάιντ στον Σουντανί.

Οι Πειραιώτες, σκεπτόμενοι προφανώς και το ματς με την Μπάγερν, έκοψαν... ταχύτητα μετά το 70' και άφησαν την κατοχή της μπάλας στους φιλοξενούμενους, που δεν είχαν όμως τον τρόπο να ανησυχήσουν πραγματικά τον Σα.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, ο Μαρτίνς έβαλε και τον Καμαρά στα χαφ δίπλα σε Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκη και το σφύριγμα της λήξης τον βρήκε να καταγράφει το έκτο φετινό του τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς από τον ίδιο Σύνδεσμο τους Νικολαΐδη και Πάτρα. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης και βοηθός ο Σάββας του Συνδέσμου Σερρών.

Κίτρινες: 38' Λοβέρα, 90'+3 Σα - 88' Κοροβέσης, 90' Ναμπί.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (62' λ. τρ. Γκασπάρ), Κούτρης, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Λοβέρα (56' Μασούρας), Σουντανί (82' Καμαρά), Γκερέρο.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Νάστος (64' Κουτρουμπής), Γιαννούλης, Μεγιάδο, Νέιρα, Τσιλιανίδης (87' Βαζ), Λισάντρο Σεμέδο, Ναμπί, Φιγκεϊρέδο (71' Μάνος).