19/11/2019
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2019 - 16:53

Σε θέση οδηγού η «Μαύρη Θύελλα»

Σπουδαία νίκη με 1-0 για την Καλαμάτα επί του Ιωνικού μέσα στο σπίτι της * Στεργίδης ο σκόρερ * Μπορούσαν και το Χ οι Νικαιώτες

Τρίτωσε το καλό... Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε το Σάββατο (19/10) η Καλαμάτα επικρατώντας εντός έδρας με 1-0 του Ιωνικού, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Έτσι η «Μαύρη Θύελλα» έφτασε τους 10 βαθμούς, είναι μόνη στο... ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει τα αποτελέσματα της Κυριακής (20/10) για να δει αν θα παραμείνει εκεί.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα δεν έκανε τη σούπερ εμφάνιση ωστόσο εκμεταλλεύτηκε ένα διπλό λάθος των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, σκόραρε με τον Στεργίδη και κατέκτησε το τρίποντο.

Από την πλευρά τους, οι Νικαιώτες, που έμειναν στους 4 βαθμούς, το πάλεψαν και θα μπορούσαν να είχαν πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία αφού μετά το γκολ που δέχθηκαν έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε στη μετριότητα και ήταν ισορροπημένο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να επιβάλει τον ρυθμό της και να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση. Η πρώτη αξιόλογη στιγμή, μάλιστα, ήρθε στο 39' και ανήκε στην Καλαμάτα, με το πλασέ του Μπάμπη να περνά ελάχιστα άουτ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα όταν ο Ντάγκρας σούταρε από πλάγια θέση αλλά ο Στεφανάκος απέκρουσε.

Με καλή στιγμή για τον Ιωνικό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 49' ο Στεφανάκος εξουδετέρωσε το πλασέ του Κρητικού. Ωστόσο, στο 57' η ομάδα του Δημήτρη Αρναούτη βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν μετά από λάθος τον Γκούφα και Κουρεπίνη, ο Στεργίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας προβάδισμα στην Καλαμάτα. Στο 63' οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν αλλά τόσο ο Καλλέργης όσο και ο Κρητικός δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον γκολκίπερ της «Μαύρης Θύελλας». Μέχρι το φινάλε δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, κυρίως λόγω των πολλών διακοπών, με τους γηπεδούχους να κρατούν με σχετική άνεση το 1-0.

Ο σκόρερ Στεργίδης έκανε τη διαφορά για την Καλαμάτα, σταθερός ήταν ο Στεφανάκος ενώ ξεχώρισαν και οι Μάκος, Ιντζίδης και Βουκμίροβιτς.

Από πλευράς «μπλε», Γκοτσούλιας και Κρητικός ήταν οι καλύτεροι ενώ θετική παρουσία είχε και ο Ντάγκρας, όσο αγωνίστηκε.

Διαιτητής ήταν ο Μπαΐλης (Πρέβεζας/Λευκάδας), με βοηθούς τους Πήττα (Ηλείας) και Καραλή (Ηλείας). Τέταρτος ήταν ο Παναγάκος (Λακωνίας).

Κίτρινες: 19' Ζαχαρόπουλος - 90+2' Τιεντσέ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (78' λ.τρ. Τσιβελεκίδης), Μάκος, Ιντζίδης, Γαλούπης, Μπάμπης (66' Δήμος), Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Βουκμίροβιτς, Οσμάναγκιτς, Ράκιτς (81' λ.τρ. Αλεξόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Παπατζίκος (45' λ.τρ. Μακρίδης), Ιωάννου, Γκούφας, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Καλλέργης, Φουρλάνος, Ντάγκρας (70' Καλογέρης), Κρητικός.