25/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 17 Οκτωβρίου 2019 - 23:12

Δεν σήκωσε κεφάλι ο Παναθηναϊκός

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους «πράσινους», αυτή τη φορά με 78-79 από την Αρμάνι Μιλάνο μέσα στο ΟΑΚΑ

Δεν συνήλθε, δεν έβαλε μυαλό και την πάτησε ξανά... Μετά την σοκαριστική ήττα από την Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο το βράδυ της Πέμπτης (17/10).

Οι «πράσινοι» φιλοξένησαν τους Μιλανέζους στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, ηττήθηκαν με το ίδιο σκορ (78-79) και έπεσαν στο 1-2.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό, με τους «πράσινους» να έχουν διαφορά επτά πόντων στην τέταρτη περίοδο αλλά να αυτοκτονούν και να κάνουν... δώρο τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η αστοχία των παικτών του Αργύρη Πεδουλάκη από τα 6.75 αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας στην έκβαση του αποτελέσματος, καθώς είχαν 3/20 έναντι 14/26 των φιλοξενούμενων.

Ο Καλάθης με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού αλλά και μοιράιος καθώς όπως και στο «Αστρομπάλ» πήρε την τελευταία επίθεση αλλά δεν σκόραρε. Πολύ καλός ήταν και ο Ουάιλι με 17 πόντους.

Από πλευράς Αρμάνι Μιλάνο, μεγάλη ζημιά έκαναν οι Μίτσοφ, Σκόλα και Ρολ με 18, 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα του αγώνα ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν με 6-10. Με αιμχή του δόρατος στην επίθεση τον Ουάιλι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με 18-15 αλλά οι Μιλανέζοι, χτυπώντας από την περιφέρεια, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 (20-24).

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν κοντά στο σκορ και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 38-38.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην τρίτη περίοδο καθώς ήταν απελπιστικά άστοχος από τα 6.75 τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σκόραραν διαρκώς και ξέφυγαν στα μισά της με +5 (42-47) και στο τέλος της με +4 (57-61).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος ξεκίνησαν εντυπωσιακά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν με 68-61. Κάπου εκεί όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Αρμάνι Μιλάνο, καθώς με τρία σερί τρίποντα βρέθηκε στο +2 (68-70). Το τελευταίο τετράλεπτο ήταν δραματικό, με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο. Στα 8,8 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, ο Μορασίνι με δύο εύστοχες βολές έκανε το 78-79, που έμελε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς ο Καλάθης σπατάλησε την τελευταία επίθεση του ΠΑΟ αστοχώντας σε λέι απ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 4 (2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ράις 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4 (0/4 τρίποντα), Τζόνσον 4 (0/3 τρίποντα), Φριντέτ 9 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Καλάθης 23 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουάιλι 17 (8/9 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (10 ριμπάουντ), Μπέντιλ 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Έτορε Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Μπιλίγκα (0/3 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μορασίνι 4, Ρολ 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Ροντρίγκεθ 10 (2/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Ταρτσέφσκι 3 (7 ριμπάουντ), Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Ουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ).