20/04/2024
Μπάσκετ | Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 - 22:16

Γύρισε στις νίκες ο Προμηθέας

Πήρε το διπλό με 70-67 κόντρα στην Ουλμ για το Εurocup

Φαίνεται ότι τα εκτός έδρας παιχνίδια πάνε περισσότερο στον Προμηθέα σε ό,τι αφορά το Eurocup, καθώς το βράδυ της Τετάρτης (16/10) έφυγε νικητής από τη Γερμανία με 70-67 επί της Ουλμ.

Το ματς της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου ήταν αμφίρροπο σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τους Αχαιούς να προηγούνται με 38-34 στο α' ημίχρονο, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου βρίσκονταν στο -3 (53-50).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μεγάλη μάχη και 59 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Φίλερ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Μάκη Γιατρά (67-68), για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Ντράγκιτς.

Τη νίκη του Προμηθέα εδραίωσε ο Χολ με καλάθι 14,4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς και οι Πατρινοί επανήλθαν στις επιτυχίες μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας από τη Μονακό στο «Δ. Τόφαλος».

Χολ και Έλις ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, στους 17 σταμάτησε ο Ντράγκιτς από πλευράς Ουλμ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

ΟΥΛΜ (Λάκοβιτς): Χέις 8 (1), Ντράγκιτς 17 (2), Γκέντερ 3 (1), Φίλιπς, Τζέρετ 14, Ομπστ 4, Χάινριχς 10 (1), Χέκμαν 2, Σίλινγκ, Γουίλις 9 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπαμπ 5, Λίποβι 11 (3), Αγραβάνης 9 (2), Λόουερι, Κασελάκης, Κατσίβελης 4, Φίλερ 6 (2), Μπόγρης 5, Έλις 14.