23/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 - 22:16

Περιστέρι για μεγάλα πράγματα!

Άλωσαν την Τουρκία οι Αθηναίοι, 70-64 την Γκαζιαντέπ

Ομάδα για μεγάλα πράγματα και στην Ευρώπη είναι το Περιστέρι το οποίο νίκησε στην πρεμιέρα της Basketball Champions League την Γκαζιαντέπ μέσα στην Πόλη με 70-64.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου, στην επιστροφή της στην Ευρώπη μετά από 15 χρόνια, κατάφερε να πάρει τη νίκη παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 16 πόντους, σε ένα ματς που στη Δυτική Αττική περίμεναν με αγωνία και προσμονή.

Το άγχος που υπήρχε στην ελληνική ομάδα έφερε ένα γρήγορο 10-0 για τους γηπεδούχους οι οποίοι τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +13 (25-12). Το Περιστέρι ισορρόπησε στη δεύτερη περίοδο και η διαφορά έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο για να κλείσει το ημίχρονο με 42-36 υπέρ των Τούρκων.

Ποιος είδε το Περιστέρι και δεν το φοβήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο «απαντώντας» στο 10-0 των Τούρκων στην αρχή με 0-10 και προηγήθηκε με 42-46. Από τότε δεν έχασε το προβάδισμα καθόλου και πήγε για το φινάλε προηγούμενο με 52-56. Στη τέταρτη περίοδο η ομάδα του Ζούρου είχε σταθερά το προβάδισμα και παρά την μείωση σε 61-63 έδειξε ψυχραιμία για το τελικό 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-36, 52-56, 64-70.

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ (Νέναντ Μάρκοβιτς): Κρόφορντ 16 (6/9 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χατσίγεβα 2 (7 ριμπάουντ), Χάγκινς 11 (7 ριμπάουντ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα), Ογκούτ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ουλουσόι 1, Ακιέλ, Τσίνκο 3, Γέλοβατς 11 (11/13 βολές), Σάντερς 2, Βασιλιάουσκας 10 (2).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ηλίας Ζούρος): Μπλέικ 6 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μόρισον 7, Σαλούστρος 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 3 (1/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Γόντικας 4, Γκρέι 15 (4/9 τρίποντα), Χάτσερ 9 (1), Σκορδίλης 2 (4 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (5 ασίστ).