19/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 - 21:35

Πλήρωσε το κακό φινάλε ο ΠΑΟΚ

Ήττα με 69-60 από την Μπεσίκτας στην Πυλαία για την πρεμιέρα του Basketball Champions League

Το κακό φινάλε πλήρωσε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του στο Basketball Champions Leagueο οποίος ηττήθηκε με 69-60 από την Μπεσίκτας στην Πυλαία.

Ένα ματς το οποίο ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του εκτός από το τελευταίο πεντάλεπτο όταν με σερί 14-0!!! το 60-55 μετατράπηκε στο τελικό 60-69 υπέρ των Τούρκων.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε 11-4, όμως με σερί 6-12 πήγε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με βραχεία κεφαλή (17-16). Στη δεύτερη περίοδο το ματς πήγαινε πόντο πόντο και φυσιολογική εξέλιξη το 33-32.

Ίδια συνέχεια και στην τρίτη περίοδο με η οποία έληξε με 49-47 υπέρ του «Δικεφάλου του Βορρά», για να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων η ελληνική ομάδα στις αρχές της τέταρτης περιόδου, 52-47 και 60-55, πριν γίνει το απίστευτο σερί 0-14 και πάρει η Μπεσίκτας τη νίκη με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-32, 49-47, 60-69

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Μπεστ 4 (1/5 σουτ), Λούις 19 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαργαρίτης 2, Σμιθ 8 (4/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα), Γουίγκινς 5, Εγκεκέζε 6 (2/6 τρίποντα), Νόουλς 11 (7 ριμπάουντ), Σαρικόπουλος 2 (6 ριμπάουντ), Σχίζας 3 (1), Τσόχλας

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Μπατούμ 10 (2), Γκότσερ 19 (5/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 5 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θίοντορ 11 (1), Γιλντιζλί 5 (2/8 σουτ), Ακπινάρ 3 (1), Αλ, Τζούρισιτς, ΜάκΑντου 12 (6/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Σαβάς 4