29/03/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 - 19:13

Άνετα η Λάρισα στο Χαϊδάρι

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν 83-63 της Δάφνης Δαφνίου

Άνετη πρόκριση πήρε η Λάρισα με αντίπαλο τη Δάφνη Δαφνίου της οποίας επιβλήθηκε 83-63 στο Χαϊδάρι για την 2η αγωνιστικής της Β’ φάσης του Κυπέλλου ανδρών μπάσκετ.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά δεν συνάντησε δυσκολίες για την πρόκριση παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον Νώντα Παπαντωνίου και έτσι περιμένει στην 3η αγωνιστική το νικητή του αγώνα Διαγόρας Δρυοπιδέων - Πανιώνιος.

Για ένα δεκάλεπτο άντεξε μόνο η ομάδα του Χαϊδαρίου με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο και τη Λάρισα να προηγείται με 18-22. Το ξέσπασμα των Θεσσαλών στη δεύτερη περίοδο έφερε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με το ημίχρονο να κλείνει στο +13 (32-45).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά μάλιστα να διατηρείται στη λήξη του στους 13 πόντους (45-58), με το ματς να αποτελεί τυπική διαδικασία στην τέταρτη περίοδο και το τελικό 83-63 υπέρ της Λάρισας να έρχεται πολύ εύκολα.

Κορυφαίος για την ομάδα του Φραγκιά ο Τσιλούλης με 15 πόντους, με τον Βαβάτσικο να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 10 πόντους πέτυχε ο Χείλαρης. Για τη Δάφνη Δαφνίου ο Φιλιππάκος πέτυχε 19 πόντους και ο Αγγέλου 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-45, 45-58, 63-83

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Μάης Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης 2, Τοπάλι 1, Σταυρακούκας, Κουφόπουλος 9, Αγγέλου 12 (4), Καννάς, Φιλιππάκος 19 (1), Γκάτζο 5 (1), Μπάλος 2, Αρνόκουρος, Σούμαν 7, Κανονίδης 6.

ΛΑΡΙΣΑ (Βασίλης Φραγκιάς): Χάμιλτον 5, Ρέινολντς 8 (1), Χείλαρης 10 (1), Μπερχανεμέσκελ 8 (2), Τσιλούλης 15 (3), Σπυρόπουλος 4, Χάρις 8 (2), Βαβάτσικος 12 (1τρ., 12ριμπ.), Λόλας, Φλόιντ 4, Παρκς 9.