25/04/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 15 Οκτωβρίου 2019 - 18:58

Πήρε… ρεβάνς και πρόκριση το Ρέθυμνο

Οι Κρητικοί επικράτησαν 81-70 του Ηρακλή για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου

Τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ πήρε το Ρέθυμνο που επικράτησε με 81-70 του Ηρακλή, το απόγευμα της Τρίτης (15/10).

Οι Κρητικοί εκτός από τη νίκη και την πρόκριση πήραν και τη… ρεβάνς από τον Ηρακλή για την σαββατιάτικη (12/10) ήττα τους στο «Ιβανώφειο» για την BasketLeague. Πλέον στην επόμενη αγωνιστική θα βρουν απέναντι τους τον Κολοσσό Ρόδου την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ όλη τη διάρκειά του με το Ρέθυμνο να κλείνει το δεκάλεπτο στο +3 (23-20). Η διαφορά που πήραν οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου στη δεύτερη περίοδο τους έφερε στο +9 (46-37) έχοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν και πάνω από τους δέκα πόντους (53-40), όμως με σερί 8-17 ο «Γηραιός» μείωσε στο 61-57 με την λήξη του δεκαλέπτου. Στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν άστοχοι, με τους νησιώτες να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (71-57) πριν το τελικό 81-70.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο ο Φράνκαμπ με 15 πόντους, ενώ ο Γκόρντον έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τον Ηρακλή ο Χάνλαν πέτυχε 18 πόντους και ο Ζάρας 15.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2, Χάρις 11 (3), Γκόρντον 14 (12ριμπ.), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2, Οκερέαφορ 2, Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4, Κακαρούδης 2, Ζάρας 15 (2), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (1), Γκάρετ 3, Σμιθ 9 (3).