19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 - 22:08

Πέρασε νικηφόρα από το «Ελ Πάσο» η Θύελλα Καμαρίου

Η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ επικράτησε 2-1 του Εθνικού που συνεχίζει να απογοητεύει

Τις υψηλές πτήσεις συνέχισε την Κυριακή (13/10) η Θύελλα Καμαρίου η οποία επικράτησε με 2-1 του Εθνικού στην Καλλιθέα για την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μία νίκη που φέρνει την ομάδα της Σαντορίνης στη πρώτη θέση με 10 βαθμούς ισόβαθμη με την έτερη ομάδα του κυκλαδίτικου νησιού τον Πανθηραϊκό, αλλά και την Καλλιθέα, ενώ από την άλλη ο Εθνικός είναι στην προτελευταία θέση με μόλις έναν βαθμό και συνεχίζει να απογοητεύει.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Βαγγέλη Χαντέ έπαιζε από το 55’ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαλάι, ενώ στις καθυστερήσεις έμεινε με εννιά λόγω κόκκινης κάρτας στον Γεωργιάδη. Βέβαια με το 0-2 του πρώτου ημιχρόνου είχε σαφές προβάδισμα για τη νίκη την οποία και κράτησε ως το τέλος.

Θα χρειαστεί να φτάσουμε στο 26’ για να γίνει φάση όταν ο Κατσέρης για τον Εθνικό έφυγε στη πλάτη της άμυνας της Θύελλας με τον επιθετικό των Πειραιωτών να κάνει το σουτ όμως ο Ανδριόλας έδιωξε την μπάλα κόρνερ. Τρία λεπτά μετά η ομάδα της Σαντορίνης άνοιξε το σκορ όταν ο Σιμιτσής με ωραία ατομική προσπάθεια και αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Αργυρίου και εκείνος με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βουτσινά για το 0-1.

Η ομάδα από το Καμάρι έκανε δύο τα τέρματά της στο 36’ με ωραία ενέργεια του Ζέλο και κάθετη πάσα στον Καραλή ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 0-2. Παρά το εις βάρος του σκορ ο Εθνικός προσπάθησε να μειώσει πριν το ημίχρονο και στο 40’ θα μπορούσε να το πετύχει αλλά ο Γκέτσι από κοντά δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Ανδριόλα.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Γεωργιάδης ανέτρεψε τον Γκέτσι. Ο Διάκος ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ανδριόλα για το 1-2 και την επιστροφή της ομάδας του στο παιχνίδι.

Στο 54’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Μαλάι μάρκαρε αντικανονικά τον Νταούλια και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα πάντως ο Εθνικός δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός για την εστία του Ανδριόλα, ενώ στις καθυστερήσεις η Θύελλα Καμαρίου έμεινε με εννιά παίκτες μετά και την αποβολή, με δεύτερη κίτρινη του Γεωργιάδη.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Δημήτρης Τερεζόπουλος) Βουτσινάς, Νταούλιας, Δημακάκος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεράι, Γκέτσι, Διάκος, Κατσέρης (46′ Μουδούρογλου), Πολίτης (86′ Κούρτι), Λαμπράκης (46′ Σαραντόπουλος).

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Βαγγέλης Χαντές) Ανδριόλας, Ερρίκος, Γεωργιάδης, Παπαζαχαρίας, Αρκούδας (68′ λ.τρ. Μαντούσης), Μαλάι, Ζέλο, Σιμιτσής, Αργυρίου (80′ Ηλιόπουλος), Καραλής (58′ Ντινιωτάκης), Φύτρος (46′ Τουγουντζόγλου).