16/04/2024
Αρχείο | Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 - 18:40

Μεγάλο «διπλό» και κορυφή για Ιεράπετρα

Ο ΟΦΙ πήρε σπουδαίο τρίποντο στη Νίκαια, 1-0 τον Ιωνικό και ανέβηκε στο ρετιρέ

Μεγάλη νίκη με σκορ 1-0 πανηγύρισε το μεσημέρι της Κυριακής (13/10) ο Ο.Φ. Ιεράπετρας με αντίπαλο τον Ιωνικό στη Νεάπολη για την 3η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου πήρε τη νίκη χάρις σε ένα γκολ του Αποστολόπουλου στο πρώτο ημίχρονο και αυτό ήταν αρκετό για να φτάσει τους 7 βαθμούς και να ανέβει στη κορυφή ισόβαθμη με την Βέροια και την Καλαμάτα.

Στον αντίποδα ο Ιωνικός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στους τέσσερις βαθμούς, χάνοντας έτσι η ομάδα του Αρναούτη την ευκαιρία να αναρριχηθεί στα ψηλά πατώματα της βαθμολογίας.

Στο 16’ ο Καραγκιολίδης αντέδρασε εξαιρετικά στο σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στο 18’ σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Τιεντσέ βγαίνοντας έγκαιρα και κλείνοντας τον χώρο στον παίκτη του Ιωνικού.

Δύο λεπτά μετά το ημίωρο η Ιεράπετρα πέτυχε το γκολ όταν ο Τιεντσέ έκανε λάθος το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Κατσικοκέρης και την κατάλληλη στιγμή γύρισε την μπάλα στον Αποστολόπουλου που με πλασέ έκανε το 0-1.

Στο 63’ ο Ιωνικός θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια όταν ο Κρητικός πάσαρε στον Καλλέργη που έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Καραγιάννη και να καταλήγει κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τελευταία καλή φάση του Ιωνικού για το 1-1 ήταν στο 70’ μετά από ωραία προσπάθεια του Γκούφα και σουτ το οποίο έπεσε στη δεξιά του γωνία ο Καραγκιολίδης και απέκρουσε με την άμυνα του ΟΦΙ να απομακρύνει τον κίνδυνο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Γκοτσούλιας, , Καλλέργης (64’ Ντάγκρας), Παπουτσογιαννόπουλος, Γκούφας, Μάναλης (64’ Παπατζίκος), Ιωάννου, Τιέντσε, Φουρλάνος (84’ Μανωλάς), Κρητικός.

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Καραγκιολίδης ,Καραγιάννης, Χιντζίδης, Σέχου, Τζελέπης, Σμίλτος, Βογιατζής, Σκόνδρας (78’ Παπαδόπουλος), Κατσικοκέρης (90’ Μπάμπης), Αποστολόπουλος (44’ Μηνάς), Αναστασόπουλος.