23/04/2024
Χάντμπολ | Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019 - 22:02

Το γύρισε και προκρίθηκε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν 29-26 την Τιμισοάρα και συνεχίζουν στο EHF Cup χάντμπολ

Την ευρωπαϊκή του περιπέτεια συνεχίζει ο Ολυμπιακός στο χάντμπολ, εξασφαλίζοντας το Σάββατο (12/10) την παρουσία του στον 3ο προκριματικό γύρο του ΕHF Cup.

Στο κλειστό του Ρέντη οι πρωταθλητές νίκησαν με 29-26 την Τιμισοάρα και ανέτρεψαν το -2 της ήττας τους επί ρουμανικού εδάφους (31-29), πανηγυρίζοντας έτσι μια σπουδαία πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια χάνοντας με 15-13, αλλά δεν πτοήθηκαν κι έκαναν την αντεπίθεσή τους στο β' ημίχρονο, φτάνοντας στο +5 (25-20) πέντε λεπτά πριν το φινάλε.

Εντέλει, ο αγώνας κρίθηκε από το γκολ του Τζηρά λίγο πριν τη λήξη (59:53 το 29-26), με τους Πειραιώτες να περιμένουν πλέον τον επόμενό τους αντίπαλο στη διοργάνωση.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-5, 6-7, 7-10, 9-12, 13-15 (ημχ.), 14-16, 17-16, 19-18, 23-20, 26-22, 29-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Μπογκούνοβιτς, Τζηράς 9, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 4, Μούγιτς 1, Μάλλιος 7, Κανδύλας, Σανίκης 1, Μπάγιος, Τινκίρ 1, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 1, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 3.

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ (Μιλόσεβιτς): Μιλόσεβιτς 2, Τριφ, Νεάμτου, Βάρο 1, Πρίμπανιτς 3, Σαντόβεατς 7, Μπαμπασαφάρι, Μαριάνοβιτς 6, Σομλέα, Ιριμέσκου, Τσίμπαν 3, Φενίτσι 3, Ρούσου, Μπαϊκάν 1, Ναστάζιε.