25/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Σάββατο 12 Οκτωβρίου 2019 - 18:58

Φιλική μοιρασιά στα Ιωάννινα

Στο 1-1 έμειναν ΠΑΣ και Κέρκυρα

Δίχως νικητή ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (12/10) το φιλικό ματς του ΠΑΣ Γιάννινα με την Κέρκυρα, με τους δύο αντιπάλους να αναδεικνύονται ισόπαλοι 1-1.

Στο ΠΕΑΚΙ Αργύρης Γιαννίκης και Λεωνίδας Βόκολος θέλησαν να δώσουν αγωνιστικό ρυθμό στους παίκτες τους, που είναι λογικό να τον έχουν χάσει εξαιτίας της διακοπής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 2, σε ένα παιχνίδι αρκετά μέτριο πάντως.

Στο α' ημίχρονο ήταν ελάχιστες οι καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν στο γκολ στο 29', όταν ο Ξύδας σούταρε, ο Βουτσελάς έδιωξε με τα πόδια, για να κάνει νέο σουτ στην επαναφορά ο Ξύδας και η μπάλα να φύγει άουτ.

Στο β' μέρος ο Λεό στο 59' μπήκε από δεξιά στην περιοχή και γύρισε στον Γροσδάνη, που δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, ενώ ο φορ του ΠΑΣ είδε δύο λεπτά αργότερα τον Παγκράτη να αντιδρά αποτελεσματικά στο σουτ που επιχείρησε από θέση μέσα δεξιά.

Oι Φαίακες αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί και στο 68' ο Βουκελάτος εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Πανουργιά στον χώρο του κέντρου, έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Γεωργακόπουλος από κοντά άνοιξε το σκορ.

Η απάντηση των Ηπειρωτών ήρθε στο 74', με τον Οικονομόπουλο να αιφνιδιάζει τον Παγκράτη με σέντρα σουτ (η μπάλα βρήκε πρώτα και στο δοκάρι), διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Περιστερίδης (70' Βενετικίδης), Οικονομόπουλος, Ζώγκος (64' Πανουργιάς), Ζιούλης (64' Γώγος), Πήλιος, Λιάσος, Ράντοβατς (43' λ. τρ. Λώλης), Καρτάλης, Ξύδας, Γροσδάνης, Λεό.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Βουτσελάς, Γενιτσαρίδης, Παναγιωτίδης, Τσιμπούκας, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Παυλής, Γεωργακόπουλος, Μίσκου, Πιαστόπουλος.

Έπαιξαν και oι: Παγκράτης, Βλάχος, Πεντράο, Ζερβόπουλος, Βουκελάτος, Λεπενιώτης, Νγκαν, Αμαραντίδης.

Πηγή ΦΩΤΟ: super-fm