20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013 - 20:09

«Λαμπρός» βαθμός για Πανιώνιο (video)

Με γκολ του Λαμπρόπουλου στο 86’, οι «κυανέρυθροι» πήραν την ισοπαλία (1-1) στη Νέα Σμύρνη από τον Πανθρακικό, που προηγήθηκε με τον Ντε Σόουζα και ήλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκειά του

Έχοντας μέτρια απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, εξαιρουμένων των τελευταίων λεπτών της αναμέτρησης, ο Πανιώνιος κατάφερε να σώσει την παρτίδα απέναντι στον Πανθρακικό χάρη στο γκολ του Λαμπρόπουλου. Ο 23χρονος αμυντικός των γηπεδούχων, που έκανε το λάθος στη φάση του γκολ του Πανθρακικού στο 36', με κεφαλιά στο 86’ χάρισε έναν ανέλπιστο, όπως εξελισσόταν το ματς, βαθμό στην ομάδα του.

Αναζητώντας τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα, Πανιώνιος και Πανθρακικός τέθηκαν αντιμέτωποι στη Νέα Σμύρνη, όπου από τα πρώτα κιόλας λεπτά δεν φαινόταν διαφορά στην απόδοση των δύο ομάδων λόγω της έδρας. Μάλιστα, θα πρέπει να σημειωθεί πως οι παίκτες του Άκη Μάντζιου έδειχναν εξαρχής πιο κινητικοί και… ορεξάτοι, με τους Τζάνη και Ντε Σόουζα να προκαλούν «πονοκεφάλους» στα μετόπισθεν των γηπεδούχων.

Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος έδειχνε να βρίσκει σταδιακά τα… πατήματά του στο γήπεδο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου 15λεπτου, χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του Σέρεμετ. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, σε ένα ματς που οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες προσφέρονταν με το… σταγονόμετρο, οι «κυανέρυθροι» φάνηκε να βρίσκουν ρυθμό και να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο, ανακόπτοντας κάπως τη… φόρα με την οποία είχε ξεκινήσει το ματς ο Πανθρακικός.

Ωστόσο, οι παίκτες του Νίκου Παντελή από ένα λάθος του Λαμπρόπουλου έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ανοίξουν το σκορ, κάτι που δεν μπορούσε να μην εκμεταλλευτεί ο Ντε Σόουζα. Στο 36’, λοιπόν, ο 23χρονος αμυντικός των Νεοσμυρνιωτών «σέρβιρε» την μπάλα στον Βραζιλιάνο επιθετικό, που, περνώντας τον Αυλωνίτη, δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα τον Γιαννακόπουλο, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Η διακοπή του ημιχρόνου φάνηκε να κάνει καλό στους γηπεδούχους, καθώς στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι παίκτες του Νίκου Παντελή μπήκαν σαφώς πιο βελτιωμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Με διάθεση να πιέσουν και να δημιουργήσουν «ρήγματα» στην άμυνα του Πανθρακικού, οι «κυανέρυρθοι» ανέβασαν ταχύτητα και με την είσοδο του Ντούνη στο ματς έδειξαν να «ξυπνούν». Όμως, τα περίπου 10 λεπτά της πίεσης από πλευράς Πανιωνίου πέρασαν χωρίς συνέπειες για τον Πανθρακικό, που από το 55’ και μετά φρόντισε να «παγώσει» το ρυθμό, φέρνοντας ουσιαστικά το ματς στα μέτρα του.

Έτσι, ενώ τα λεπτά κυλούσαν προς όφελος των φιλοξενουμένων, στο τελευταίο 20λεπτο οι παίκτες του Μάντζιου έδωσαν εμφανώς χώρο στους Νεοσμυρνιώτες κλείνοντας καλά τους διαδρόμους προς τα καρέ του Σέρεμετ. Όμως, με τους Αραβίδη, Κολοβό και Μενδρινό να κινούνται σε μέτρια επίπεδα, ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να βρει λύσεις απέναντι στην καλά στημένη και «διαβασμένη» άμυνα του Πανθρακικού.

Ωστόσο, στο 86ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Μενδρινού, ο Σέρεμετ κάνει κακή εκτίμηση της φάσης και ο Λαμπρόπουλος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, παίρνοντας το… αίμα του πίσω για το λάθος που έκανε στη φάση του 0-1.

Μάλιστα, λίγο πριν από το σφύριγμα της λήξης, ο Σέρεμετ με εκπληκτική επέμβαση αποσόβησε το δεύτερο γκολ, σε ένα ματς το φινάλε του οποίου πρόσφερε σχεδόν όσες συγκινήσεις δεν είχε στα 85 λεπτά που προηγήθηκαν. Έτσι, μοιραζόμενοι από ένα βαθμό, Πανιώνιος και Πανθρακικός συνεχίζουν «χέρι χέρι» έχοντας από 5.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Η. Γιάχος με βοηθούς τον Χ. Σωτηρόπουλο και τη Χρ. Κουρομπύλια.

Κίτρινες: 15' Κούρος, 42' Μητρόπουλος, 74' Κούρντι - 43' Λαδάκης, 68' Χρήστου, 69' Σέρεμετ, 90'+1 Μίκουλιτς.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Μητρόπουλος, Μενδρινός, Κολοβός (84' Πάνος), Λάζνικ (46' Ντούνης), Αραβίδης, Καμπάνταης (64' Γιάννου).

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Άκης Μάντζιος): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ντος Σάντος (90'+2 Τριανταφύλλου), Μίκουλιτς, Ντε Σόουζα, Λαδάκης, Ζος, Μπαϊκαρά, Κάσες (83' Ζεκίνια), Τζάνης (58' Ντιόγκο), Χρήστου.