19/10/2019
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 3 Οκτωβρίου 2019 - 08:05

Πέρασε με... άγχος ο Αιολικός

Η ομάδα της Μυτιλήνης επικράτησε 2-0 της Κορίνθου στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος

Δυσκολεύτηκε περισσότερο από ό,τι θα μπορούσε βάσει της εικόνας του αγώνα, αλλά προκρίθηκε στην 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο Αιολικός.

Η ομάδα της Μυτιλήνης επικράτησε 2-0 της Κορίνθου την Τετάρτη (2/10) εντός έδρας και σκέφτεται ήδη την αναμέτρηση της επόμενης φάσης με τη Νίκη Βόλου. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και είχαν και... τέσσερα δοκάρια, την ώρα που η Κόρινθος αναγκάστηκε να αγωνιστεί από το 60' με παίκτη λιγότερο. Και αυτή, πάντως, είχε ένα δοκάρι.

Ο Μπουρούς άνοιξε τελικά στο σκορ στο 75ο λεπτό, ενώ την πρόκριση «σφράγισε» στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λαζαρίδης.

ΑΙΟΛΙΚΟΣ: Βρονταράς, Αγριμάκης, Καλαφάτης, Κρητικός, Βαλιός, Τσομπανέλλης (85' Τσιπάς) Παλαμουτσής, Κατσίκης, Σοφιάνης (65' Λαζαρίδης), Μπουρούς (80' Δρακούλης), Καλόμπο.