25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου 2019 - 23:17

Μόνη στο... ρετιρέ η Μπάγερν

Οι Βαυαροί πήραν το διπλό ενάντια στην Πάτερμπορν (2-3) * Νέα γκέλα για την Ντόρτμουντ

Tη μοναξιά της κορυφής στην Μπουντεσλίγκα απολαμβάνει από το Σάββατο (28/9) η Μπάγερν, κερδίζοντας εκτός έδρας τη νεοφώτιστη Πάντερμπορν με 3-2 για την 6η αγωνιστική.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Λειψίας από τη Σάλκε (1-3) και με 14 βαθμούς φιγουράρει στο... ρετιρέ, την ίδια στιγμή που η Ντόρτμουντ γκέλαρε ξανά, μένοντας στο εντός έδρας 2-2 με τη Βέρντερ.

Γκνάμπρι στο 15' και Κουτίνιο στο 55' διαμόρφωσαν το 0-2 για τους Βαυαρούς, ο Πρέγκερ μείωσε στο 68ο λεπτό, ο Λεβαντόφσκι έγραψε το 1-3 στο 79' και πέντε λεπτά αργότερα ο Κόλινς σημείωσε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

Παρασκευή (27/9)

Ουνιόν Βερολίνου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (86' Ούγια - 48' Ντοστ, 62' Α. Σίλβα)

Σάββατο (28/9)

Λειψία - Σάλκε 1-3 (83’ Φόρσμπεργκ - 29’ Σανέ, 43’ πεν. Αρίτ, 59’ Ματοντό)

Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 0-3 (43’ Πλεά, 65’ Τιράμ, 83’ Νόιχαους)

Μάιντς – Βόλφσμπουργκ 0-1 (9’ Τισεράν)

Άουγκσμπουργκ – Λεβερκούζεν 0-3 (15’ αυτ. Νίντερλεχνερ, 76’ Φόλαντ, 84’ Χάβερτς)

Πάντερμπορν – Μπάγερν 2-3 (68’ Πρέγκερ, 84’ Κόλινς - 15’ Γκνάμπρι, 55’ Κουτίνιο, 79’ Λεβαντόφσκι)

Ντόρτμουντ - Βέρντερ Βρέμης 2-2 (9’ Γκέτσε, 41’ Ρόις - 7’ Ράσιτσα, 55’ Φριντλ)