25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:22

Επέστρεψε στις νίκες η Κ19 του Ολυμπιακού

Η ομάδα του Ρικάρντο Πέρες επιβλήθηκε 3-1 της Λαμίας * Έχασαν πέναλτι οι «ερυθρόλευκοι»

Με την αναμέτρηση της Κ19 του Ολυμπιακού απέναντι στην Λαμία, άνοιξε την Παρασκευή (27/9) η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υποδομών της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Πειραιώτες έφτασαν άνετα στη νίκη με 3-1, σε ένα ματς που έχασαν και πέναλτι, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά την ήττα στο ντέρμπι της προηγούμενης Κυριακής (22/9) με τον Παναθηναϊκό.

Δυνατά από την αρχή μπήκε η ομάδα του Ρικάρντο Πέρες χάνοντας πολλές ευκαιρίες μέχρι να φτάσει στο 33’ στο 1-0 όταν ο Μαρίνος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Νικόλης νίκησε τους πάντες στον αέρα, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Αρσενίδη. Ο Μαρίνος ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σόμογλου έπεσε σωστά και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 58’ οι Πειραιώτες πέτυχαν το 2-0 όταν ο Ασλανίδης έστειλε αρχικά την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά, όμως ο ίδιος παίκτης έγινε ξανά αποδέκτης και με κοντινό σουτ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 72’ η Λαμία ξαναμπήκε στο ματς όταν κέρδισε πέναλτι, με τον Νικολόπουλο να είναι εύστοχος και να μειώνει σε 2-1, όμως ο Ολυμπιακός δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και έφτασε σε τρίτο τέρμα στο 87’ όταν ο Αρσενίδης, μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια, έγινε κάτοχος της μπάλας και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα της Λαμίας, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Πέρες): Καραργύρης, Ντουμάνης (Τσάβος 58’), Μπέλιτς, Ασλανίδης, Κεραμίδας, Σαπουντζής, Νικόλης (Λιάτσος 46’), Μαρίνος, Φέκκας (Αρσενίδης 46’), Συρμής (Νεοφυτίδης 81’), Σουρλής (Μπουλάρι 60’).