25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 23:59

Θετικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό Β’ Αναπτυξιακή ομάδα

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο Κύπελλο με 64-58 στον Λαγκαδά του Ερμή και προκρίθηκαν στην δεύτερη φάση

Πρώτη εμφάνιση για τον Ολυμπιακό Β’ Αναπτυξιακή ομάδα η οποία θα συμμετέχει με αυτό το όνομα στην Α2 και το Κύπελλο Ελλάδος.

Οι Πειραιώτες επικράτησαν το Σάββατο (21/9) με 64-58 του Ερμή Λαγκαδά εκτός έδρας για την 2η αγωνιστική της πρώτης φάσης και πήραν το εισιτήριο για την δεύτερη φάση όπου θα αντιμετωπίσουν την Τετάρτη (25/9) τον νικητή του ζευγαριού Πεντέλη – Ανατόλια που παίζουν την Κυριακή (22/9).

Πόντο πόντο πήγαινε το ματς στην πρώτη περίοδο με τον Ερμή να έχει βραχεία κεφαλή καθώς την έκλεισε προηγούμενος με 17-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο σταθερά και πάλι το προβάδισμα ήταν στους Θεσσαλονικείς οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε πόντων (33-28).

Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα και μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (43-41), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο πήραν το προβάδισμα και στα καθοριστικά σημεία βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση προκειμένου να επικρατήσουν με 64-58 και να πάρουν την πρόκριση.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό Β’ Αναπτυξιακή ομάδα ο Βασίλης Χρηστίδης, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους, ενώ από την πλευρά του Ερμή ο Σιώπης είχε 16 πόντους και ο Μήνου 15, όμως δεν έφταναν για να χαρίσουν μία αν μη τι άλλο ιστορική πρόκριση στην ομάδα του Λαγκαδά.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-28, 43-41, 58-64.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κυρούδης): Μήνου 15(3), Ελευθεριάδης 2, Αποστολίδης 3, Πλιούκας 4, Καραμανώλης, Παρίτσης 6, Κωσταντινίδης, Μπακάλης, Σιώπης 16(4), Ιατρίδης, Θεοδωρίδης 4, Χριστοδούλου 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τσαλδάρης): Τζόλος 9, Αρσενόπουλος 8, Νοέας 9, Χρηστίδης 17, Κολοβέρος 4, Νικολαϊδης 2, Πετρόπουλος 7(1), Ζευγάρας, Μωραϊτης, Τσάμης 1, Καμπούρης 5, Οικονόμου.