28/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 23:28

Θέλει δουλειά ακόμα ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα μπάσκετ του «τριφυλλιού» ηττήθηκε με 82-71 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στα πλαίσια του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Την ήττα με σκορ 82-71 γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) ο Παναθηναϊκός από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στα πλαίσια του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ κόντρα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου η οποία και έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ και θα αντιμετωπίσει στις 18:00 την Αρμάνι Μιλάνο στον μεγάλο τελικό.

Αντίθετα το «τριφύλλι» θα αγωνιστεί στον μικρό τελικό στις 15:45 κόντρα στην Φενέρμπαχτσε των Ζέλικο Ομπράντοβιτς και Κώστα Σλούκα, η οποία ηττήθηκε στον πρώτο ημιτελικό από τους Μιλανέζους.

Νωρίς νωρίς το προβάδισμα για την Μακάμπι η οποία προηγήθηκε με 2-10 και 12-20, όμως οι «πράσινοι» με σερί 8-4 μείωσαν σε 20-24 με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο η Μακάμπι διατηρούσε σταθερά την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους με το «τριφύλλι» να μειώνει στους 9 με την λήξη του ημιχρόνου (45-54).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξε ακόμα περισσότερο καθώς οι Ισραηλινοί ανέβαζαν συνεχώς τον δείκτη του σκορ φτάνοντας στη λήξη της περιόδου στο +14 (56-70). Παρά την μείωση του σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να μειώσει περαιτέρω και έτσι ηττήθηκε με 71-82.

Κορυφαίους για τους νταμπλούχους Ελλάδος ο Ράις με 17 πόντους και ο Φριντέτ με 15, ενώ για τους νικητές ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πέτυχε 18 πόντους, ενώ 14 ο Μπλακ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Τόμας 11 (2), Ράις 17 (1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10 (2), Παππάς, Μπεντίλ 3 (1), Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15 (3), Μπράουν 2, Τζόνσον, Βουγιούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 11 (1), Γουίλμπεκιν 11 (2), Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18 (3), ΝτιΜπαρτολομέο, Γουόλτερς 9 (1), Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν