25/04/2024
Γερμανία | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 23:15

Κορυφή μέσω Βρέμης για την Λειψία

Θρίαμβος στο «Βέζερ Στάντιον» για τους «ταύρους» και νίκη με 3-0

Στη κορυφή της Μπουντεσλίγκα παρέμεινε η Λειψία μετά τη νίκη της με 3-0 στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) για την 5η αγωνιστική.

Οι «ταύροι» πέρασαν σχεδόν σβηστά από το «Bέζερ Στάντιον» πετυχαίνοντας δύο γκολ στο πρώτο μέρος τα οποία και ήταν καθοριστικά για την συνέχεια. Μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο γκολ λίγο πριν την λήξη του αγώνα.

Η αποτελεσματικότητα της Λειψίας φάνηκε και στη Βρέμη και έτσι στο 13’ ο Ουρμπάν με κεφαλιά από σέντρα του Ενκουένκου έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Πέντε λεπτά μετά το ημίωρο η Λειψία έφτασε στο 0-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάμπιτσερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νικητές έμειναν με παίκτη λιγότερο όταν στο 60’ ο Λάιμερ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Λειψία κράτησε άνετα την νίκη, ενώ στο 83’ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Σαράτσι ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή απόκρουση του Παβλένκα στο σουτ του Χαϊνταρά.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα:

Παρασκευή 20/9

Σάλκε - Μάιντς 2-1 (36’ Σερντάρ, 89’ Αμίτ - 75’ Ονισίβο)

Σάββατο 21/9

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (20’ Φόλαντ, 25’ Αλάριο)

Μπάγερν Μονάχου - Κολωνία 4-0 (3’, 48’ Λεβαντόφσκι, 62’ πέν. Κουτίνιο, 73’ Πέρισιτς)

Χέρτα Βερολίνου - Πάντερμπορν 2-1 (10’ Ντιλροσούν, 52’ Βολφ / 54’ Ζολίνσκι)

Φράιμπουργκ - Άουγκσμπουργκ 1-1 (23’ Χόλερ / 39’ Λιντερλέχνερ)

Βέρντερ Βρέμης - Λειψία 0-3 (13’ Ουρμπάν, 35’ Ζάμπιτσερ, 83’ Σαράτσι)