24/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2019 - 17:22

Λέστερ ανατροπής, 2-1 την Τότεναμ

Οι «αλεπούδες» επικράτησαν των «πετεινών» που υπέστησαν την δεύτερη τους ήττα

Την δεύτερη της ήττα στην φετινή Πρέμιερ Λιγκ υπέστη το μεσημέρι του Σαββάτου (21/9) η Τότεναμ καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Λέστερ για την 6η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «πετεινοί» παρότι προηγήθηκαν με τον Χάρι Κέιν γνώρισαν την ήττα με 2-1 και συνέχισαν να μην κερδίζουν παιχνίδι που προηγούνται, μετά από αυτό απέναντι στον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Με τον μόνιμο σκόρερ της Κέιν η Τότεναμ έκανε στο 29’ το 0-1 σε ένα γκολ που ο Άγγλος επιθετικός παρότι πεσμένος βρήκε τον τρόπο να πλασάρει τον Σμάιχελ με το 0-1 να αποτελεί το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έφερε στο 69’ το ματς στα ίσια με τον Βάρντι να γυρίζει την μπάλα στην περιοχή και τον αμυντικό Περέιρα να ισοφαρίζει σε 1-1 με πλασέ. Στο 85’ οι «αλεπούδες» έφεραν τούμπα το ματς με το εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του Μάντισον με το οποίο έγινε το 2-1.

ΛEΣΤΕΡ
(Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Έβανς, Περέιρα, Σογιουντσού, Τσίλγουελ, Τίλεμανς (84' Τσουντχάρι), Εντίντι, Μάντισον, Μπαρνς (82' Γκρέι), Βάρντι, Πέρεθ (67' Πράετ)

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Γκαζανίγκα, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ, Οριέ, Σισοκό (67' Γουανιάμα), Λαμέλα (79' Έρικσεν), Γουίνκς, Εντομπελέ (86' Λούκας), Σον, Κέιν

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ:

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου

Σαουθάμπτον - Μπόρνμουθ 1-3 (53' πεν. Γουόρντ-Πράουζ - 10' Ακέ, 35', 95' Χ. Γουίλσον)

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου

Λέστερ - Τότεναμ 2-1 (69' Ρικάρντο, 85' Μάντισον - 29' Κέιν)

Μπέρνλι - Νόριτς  2-0 (10', 14' Γουντ)

Έβερτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ  0-2 (40' αυτ. Μίνα, 79' Μουσέ)

Μάντσεστερ Σίτι - Γουότφορντ  8-0 (1’ Ντ. Σίλβα) (7’ πέναλτι Αγουέρο) (12΄Μαχρέζ) (15΄, 48΄, 60΄ Μπερνάρντο Σίλβα) (18΄ Οταμέντι) (85΄ Ντε Μπρόινε)

Νιούκαστλ - Μπράιτον (19:30)