25/04/2024
Πόλο | Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2019 - 09:01

Έμεινε εκτός βάθρου η Εθνική Νέων Γυναικών στο πόλο

Η Ελλάδα ηττήθηκε 9-8 από την Ιταλία και περιορίστηκε στην 4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Μαδέιρα

Βρέθηκε πολύ κοντά στο μετάλλιο, αλλά δεν τα κατάφερε. Η Εθνική Νέων Γυναικών στο πόλο περιορίστηκε στην 4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διεξήχθη στη Μαδέιρα, καθώς την Κυριακή (15/9) ηττήθηκε 9-8 από την Ιταλία στον μικρό τελικό για το χάλκινο μετάλλιο.

H Ελλάδα αιφνιδιάστηκε στην πρώτη περίοδο και βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ διαφορά (1-4). Στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς, αλλά και πάλι οι Ιταλίδες διατήρησαν το προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγούνταν με 3-6.

Με γκολ της Μυριοκεφαλιτάκη, η Εθνική μας πλησίασε στο γκολ στο τρίτο οκτάλεπτο (5-6), αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Ιταλία να παίρνει τελικά τη νίκη με 9-8 και το μετάλλιο.

Οι διεθνείς μας έδειξαν κουρασμένες από την υπερπροσπάθεια απέναντι σε Ισπανία και Ρωσία, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η αποβολή με αντικατάσταση στην 3η περίοδο της Μυριοκεφαλιτάκη.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-2, 3-2, 2-1

ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 2, Πρωτοπαπά 1, Μαστρόκαλου, Νίνου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κοκκινάκη, Δούλη, Κοντονή 1, Κανετίδου 2, Αρχοντάκη.

ΙΤΑΛΙΑ: Ζανέτα 2, Ρεπέτο 2, Κοτσιέρε 3, Αμαντέο 1, Κολέτα 1.