19/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 15:16

Το γύρισε μέσα σε τρία λεπτά και έκανε... σεφτέ η Εσπανιόλ

Επικράτησε 2-1 της Έιμπαρ εκτός έδρας και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή πανηγύρισε την Κυριακή (15/9) η Εσπανιόλ.

Αν και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μέσα στο Ιπουρούα, τελικά το γύρισε κόντρα στην Έιμπαρ και με 2-1 εξασφάλισε το πρώτο της «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και ήταν ανώτεροι, αλλά τελικά άνοιξαν το σκορ στο 58ο λεπτό με γυριστή κεφαλιά του Ραμίς.

Παρόλα αυτά, μέσα σε τρία λεπτά οι Καταλανοί γύρισαν το ματς, Ο Φερέιρα έφερε με πλασέ το ματς στα ίσα στο 76ο λεπτό και στο 79' ο Γκρανέρο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Νάλντο με 2η κίτρινη κάρτα.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ραμίς (75’ Σέρχιο Άλβαρεθ), Αρμπίγια, Τεχέρο, Κότε, Ντιόπ, Εσπόσιτο (73’ Εσκαλάντε), Τσαρλς, Ορεγιάνα, Ινούι, Ενρίχ(81’ Κίκε Γκονθάλεθ).

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Ντιέγκο Λόπεθ, Ντιντάκ Βιλά, Καλέρο, Νάλδο, Χάβι Λόπεθ, Ρόκα (69’ Βάργκας), Νταρντέρ, Βίκτορ Σάντσεθ, Μελένδο, Φερέιρα (78’ Γκρανέρο), Καγιέρι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν:

Παρασκευή 13/9

Μαγιόρκα - Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σάββατο 14/9

Ρεάλ Μαδρίτης - Λεβάντε 3-2 (25', 31' Μπενζεμά, 40' Κασεμίρο - 49' Μαγιοράλ, 75' Μελέρο)

Λεγκανές - Βιγιαρεάλ 0-3 (26', 90+3' Μορένο, 39' αυτ. Σίλβα)

Σοσιεδάδ - Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (58' Όντεγκααρντ, 61' Μονρεάλ)

Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 5-2 (2' Φατί, 7' Ντε Γιονγκ, 51' Πικέ, 61', 82' Σουάρες - 27' Γκαμεϊρό, 90'+2' Γκόμεζ)