23/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 09:01

Το απόλυτο με πέρασμα από τη Θεσσαλονίκη οι Νέοι του Παναθηναϊκού

Αν και έπαιζαν με 10 παίκτες για σχεδόν 25 λεπτά, οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-1 του Άρη * Το 3/3 με «5άρα» στη Λαμία η ΑΕΚ * Όλα τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Κ19 της Σούπερ Λίγκας 1

Ψυχή έβγαλαν οι Νέοι του Παναθηναϊκού στη Θεσσαλονίκη. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 2-1 του Άρη στο γήπεδο Νέων Επιβατών το Σάββατο (14/9) και έκαναν το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι νεαροί παίκτες του «τριφυλλιού» ήταν καλύτεροι κατά το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με τον Αθανασακόπουλο με γυριστό σουτ, ενώ ο Παρίσης είχε αποκρούσει δευτερόλεπτα νωρίτερα το σουτ του Σερπέζη από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να «κλειδώσει» τη νίκη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του δεν βρήκαν στόχο.

Μάλιστα, τα πράγματα έγιναν χειρότερα στο 66', όταν ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Κριμιτζά, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και απέβαλε και τον παίκτη των «πρασίνων». Ο Μπακούτσης δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα και έφερε το ματς στα ίσα.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από τη Θεσσαλονίκη χάρη στο γκολ του Σιδερά με κεφαλιά στο 88'.

ΑΡΗΣ (Κώστας Καζάνας): Παρίσης, Μαρμαρίδης, Μέρο, Σεγκέργκης, Μπαγκαλιάνης, Τσαγκλίδης (83′ Βασιλόπουλος), Χατζηπιρπιρίδης (56′ Κριμιτζάς), Καράμπελας (63′ Σιούτας), Κοντοπούλης (56′ Κατσουλίδης), Μπακούτσης, Μπαλικτσής (63′ Καλαϊτζής).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος): Χριστογεώργος, Βαγιανίδης (85′ Τουρκοχωρίτης), Ζαγαρίτης, Σαντικάι, Σπίνος, Σερπέζης, Σαμαράς (85′ Καρβούνης), Ηλιάδης, Σούλτσε (62′ Νιάρχος), Αθανασακόπουλος, Καλομοίρης (73′ Σιδεράς).

Το απόλυτο έχει και η ΑΕΚ που... σκόρπισε τη Λαμία με 5-0. Ο Αρβανίτης έκανε το 1-0 στο 35', με την ομάδα της Φθιώτιδας να καταρρέει στο δεύτερο μέρος και να δέχεται τέσσερα γκολ από τους Μαχαίρα (49'), Χριστόπουλο (55'), Κοσίδη (84') και Ποζατζίδη (86'), ενώ οι νικητές είχαν και δύο δοκάρια.