29/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2019 - 02:09

Αγγλία: Ήττα σοκ της Σίτι 3-2 από τη Νόριτς

Έμεινε πέντε βαθμούς πίσω από τη Λίβερπουλ * Άνετα η Τότεναμ 4-0 την Κρίσταλ Πάλας

«Βόμβα» μεγατόνων στην Αγγλία καθως η Νόριτς νίκησε 3-2 εντός έδρας την Μάντσεστερ Σίτι, σε ματς για την πέμπτη αγωνιστική της πρεμιερ λιγκ το Σάββατο (14/9) και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα.

Αυτή ήταν μάλιστα και η μοναδική απώλεια τριών βαθμών σε έναν α γώνα στη διοργάνωση για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδίολα από τον Ιανουάριο του 2019.

Στο 18′ ο ΜακΛίν με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πούκι πάσαρε στον Κάντγουελ, για το δεύτερο γκολ της Νόριτς (2-0).Στο 45΄ ο Αγουέρο μείωσε σε 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι πάικτες της Νόριτς διευρυναν το σκορ στο 50΄ όταν ο Πουκι «δήμιος» της Ελλαδας στους αγώνες  με τη Φινλανδία διαμορφωσε το 3-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι «πολίτες» ήταν να περιορίσουν την ήττα σε 3-2 στο 88′ με γκολ του Ρόντρι.

Με την ήττα αυτή η Σιτι έμεινε πεντε βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λιβερπουλ (νίκησε 3-1 τη Νιουκαστλ)

Στο Λονδίνο, η Τότεναμ αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα του τσάμπιονς λιγκ την προσεχή Τετάρτη (18/9) στο γήπεδο «Καραϊσκακης» είχε ευκολο εργο 4-0 κόντρα στην Κρισταλ Παλας (2 γκολ ο Σον) και ειναι τρίτη στην κατάταξη.

Νίκη και για τη Γιουναιτεντ, 1-0 επι της Λέστερ με πέναλτι του Ράσφορντ. Δεύτερη τον αριθμό στο πρωτάθλημα μετά το θρίαμβο 4-0 στην πρεμιέρα επι της Τσελσι.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

Σάββατο (14/9)

Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 3-1 (28', 40' Μανέ, 72' Σαλάχ - 7' Βίλεμς)

Γουλβς - Τσέλσι 2-5 (69' αυτ. Έιμπραχαμ, 85' Κουτρόνε - 31' Τομόρι, 34' 41' 56' Έιμπραχαμ, 90+6' Μουντ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-0 (8' πεν. Ράσφορντ)

Μπράιτον – Μπέρνλι 1-1 (48' Μοϊπέ - 90+1' Χέντρικ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Σαουθάμπτον 0-1 (66' Τζιενεπό)

Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (10' 23' Σον, 21' αυτ. Φαν Άανχολτ, 42' Λαμέλα)

Νόριτς - Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (28' ΜακΛιν, 38' Κάντγουελ, 50' Πούκι - 45' Αγουέρο, 88' Ρόντρι)