20/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:21

Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε ο ΠΑΟΚ από το Περιστέρι

Με γκολ του Κρέσπο στις καθυστερήσεις οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 3 – 2 του Ατρόμητου * Λανθασμένες υποδείξεις από τους βοηθούς

Ο ΠΑΟΚ «απέδρασε» με τους τρεις βαθμούς από το Περιστέρι, το βράδυ του Σαββάτου (14/9), καθώς με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Κρέσπο, κατέβαλε τον Ατρόμητο με 3-2 φτάνοντας στην τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα. Πολλές οι λανθασμένες υποδείξεις από τους βοηθούς σε καθοριστικές  φάσεις του αγώνα οι οποίες «ξεκαθάρισαν» με τη συνδρομή του VAR. Από ένα ημίχρονο πιστώθηκε κάθε ομάδα, αλλά ο ΠΑΟΚ ωφεληθήκε στο φινάλε με το γκολ στον επιπλέον χρόνο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος με την ομάδα του Φερέϊρα να έχει τον έλεγχο του ρυθμού και «αέρα» υπεροχής στον αγωνιστικό χώρο. Ετσι αρχισε να απειλεί την περιοχή του Θεοδωράκη ο οποίος αντεδρασε σωστά και εξουδετέρωσε κεφαλιά του Ακπομ στο 4ο λεπτό και το σουτ του Πέλκα στο 14ο, ωστόσο ο διεθνής επιθετικός του «Δικεφάλου του Βορρά» στο 17ο λεπτό  έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων και πανηγυρίσε γκολ με τους συμπάικτες του. Εξαιρετική ατομική ενέργεια και γύρισμα σχεδόν από τη γραμμή του αουτ, ο Ρισβάνης ακόυμπησε  την μπάλα, αυτή χτύπησε στο κεφάλι του Θεοδωράκη και στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στον Άκπομ, που σκόραρε σε άδεια εστία. 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

Οι πάικτες του Φερεϊρα συνέχισαν να «απλώνουν» το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά και στο 22΄ επιβραβεύτηκαν με ένα ακόμη γκολ, χάρη στην οξυδέρκεια του Μάτος. Ο Βραζιλιάνος τόλμησε και από τα 25 μέτρα με σουτ αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Ατρόμητου, καθώς ο Θεοδωράκης αντέδρασε αλλά δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα που κατεληξε στα δίχτυα για το 2-0 του ΠΑΟΚ

Βαίνοντας προς τη ληξη του ημιχρόνου ήταν φανερή η διαχείριση του ματς από τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι υπολογιζαν χωρίς τον «ξενοδόχο» Και αυτός λεγόταν Απόστολος Βέλλιος  Ήταν το 45ο λεπτό  ο Μανούσος σέντραρε και ο Βέλλιος με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1 που ήταν και το αποτελεσμα του ημιχρόνου.

Να σημειωθεί ότι αρχικά ο επόπτης είχε σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ, σε φάση που ο Μανούσος πήρε την μπάλα ερχόμενος από πίσω, αλλά το γκολ κατακυρώθηκε με χρήση του VAR.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος αφυπνήστηκε και στο 52΄ ο Βέλλιος και πάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ένα εξαιρετικό προσωπικό τέρμα, καθώς στην πάσα του Ρόσα «άδειασε» έξοχα τον Κρέσπο και πέφτοντας, με ... προβολή, έκανε το σουτ νικώντας τον Πασχαλάκη για δεύτερη φορά.

Ο Φερεϊρα με αλλαγές προσπαθησε να ισοροπήσει το ματς, έβγαλε τους αρνητικούς Εσίτι και Μπίσεσβαρ και πέρασε στο ματς τους Ελ Καντουρί και Ζαμπά, κάνοντας πιο ευέλικτο το σχήμα του ΠΑΟΚ τη στιγμή που οι παικτες του Γιάννη Αναστασίου εδειχναν να αρέσκονται στο βαθμό της ισοπαλίας

Ωστόσο το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Στο 87΄ ο Βαρέλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, μετά από εκτελεση φαουλ του Μισιτς αλλά το VAR τον εντόπισε  σε θέση οφσάιντ.

Σε πανομοιότυπη φάση, όμως, ο Κρέσπο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων,πάλι από φάουλ του Μισιτς  νίκησε στον αέρα την αντίπαλη άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό 3-2

Τόσο ο Ατρόμητος, όσο και ο ΠΑΟΚ έχουν παράπονα από την διαιτησία...ειδικά με τις λανθασμένες υποδείξεις του δεύτερου βοηθού Καλυβα.

Κορυφαίος των νικητών ο Ελ Καντουρί, εδωσε πνοή στον ΠΑΟΚ μετά την εισοδό του στο ματς.Από τον Ατρόμητο ο σκορερ των δύο γκολ Βέλλιος και ο Μανούσος με τον Ρόσα.Οι γηπεδούχοι δεν εχουν ακόμη νικη στη σουπερ λιγκα.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας) Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορινθίας), Καλύβας (Φθιώτιδας) 4ος: Κατσικογιάννης (Ηπείρου) VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών) AVAR: Σπυρόπουλος (Αν. Αττικής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ : Χαρίσης, Ρόσα, Μπαένα (Ατρόμητος) – Ακπομ( ΠΑΟΚ)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (89' Ουγκράι), Καχίλα (75' Μπαένα), Μανούσος (80' Ενσικουλού), Ρόσα, Βέλλιος

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Εσίτι (60' Ελ Καντουρί), Μίσιτς, Λημνιός, Μπίσεσβαρ (60' Ζαμπά), Πέλκας (79' Σβιντέρσκι), Ακπόμ