19/04/2024
Αρχείο | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019 - 18:24

Γράφας: «Στο δεύτερο ημίχρονο δεν βγήκαμε καν»

Απογοητευμένος από την εμφάνιση του Ολυμπιακού Βόλου στο φιλικό με τον ΠΑΣ ο Έλληνας τεχνικός

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε το απόγευμα της Παρασκευής (13/9) ο Ολυμπιακός Βόλου από τον ΠΑΣ Γιάννινα σε φιλική αναμέτρηση στην πόλη της Ηπείρου.

Μετά το ματς ο προπονητής των Βολιωτών μίλησε στα ΜΜΕ όπου και εμφανίστηκε απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο λέγοντας χαρακτηριστικά ότι δεν μπήκαν καν στο γήπεδο.

Αναφορικά με το αν αυτό οφείλεται και στο ότι ο ΠΑΣ ανέβασε ρυθμό, μίλησε για συνδυασμό πραγμάτων, ενώ χαρακτήρισε τον «Άγιαξ της Ηπείρου» έναν δύσκολο για κάθε ομάδα αντίπαλο και αρκετά ποιοτικό.

Αναλυτικά τα όσα ανέφερε ο Γράφας:

«Ήταν ένα ματς με δύσκολο αντίπαλο, μια ποιοτική ομάδα όπως είναι ο ΠΑΣ που έχει στόχο τον πρωταθλητισμό. Θεωρώ ότι στο πρώτο μέρος σταθήκαμε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά εάν θέλουμε να λέμε ότι είμαστε ομάδα που θέλει να κάνει το κάτι παραπάνω και οι στόχοι της είναι υψηλοί, δεν θα πρέπει να παρουσιάσουμε ξανά την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Θεωρώ ότι στο δεύτερο ημίχρονο απλά δεν βγήκαμε στο γήπεδο, η εικόνα ήταν άκρως προβληματική. Αν λοιπόν εμείς δεν διορθώσουμε πρώτα απ’ όλα το σκεπτικό μας, νομίζω πως θα έχουμε πρόβλημα. Να ανασυνταχθούμε στη σκέψη μας, να μη μένουμε σε προηγούμενα παιχνίδια ούτε σε επόμενα. Γιατί η χρονιά είναι δύσκολη με δύσκολα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός Βόλου είναι μια μεγάλη ομάδα και το δεύτερο ημίχρονο δεν θέλω προσωπικά να το σχολιάσω καθόλου, διαγράψαμε την εικόνα του πρώτου».

Για το αν σε αυτό έπαιξε ρόλο ότι ανέβασε ρυθμό ο ΠΑΣ ή οι πολλές αλλαγές της ομάδας του:

«Είναι ένας συνδυασμός πραγμάτων. Τι θα πει έκανα αλλαγές; Ο κάθε παίχτης θα πρέπει να είναι έτοιμος, φτάνουμε κοντά στην έναρξη των αγωνιστικών μας υποχρεώσεων και τα παιδιά που έρχονται από τον πάγκο θα πρέπει να δίνουν το 100%. Ο ΠΑΣ είναι μια ομάδα με πολύ καλό ρόστερ, δύσκολος αντίπαλος, αλλά το πρώτο με το δεύτερο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα για εμάς».