28/03/2024
Βόλεϊ | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019 - 00:43

Το πάλεψε η Εθνική Ανδρών βόλει αλλά…

Ήττα με 3-1 σετ από την ανώτερη Ιταλία με τους διεθνείς να ζορίζουν την «Σκουάντρα Ατζούρα»

Το δεύτερο παιχνίδι της για το Ευρωβόλεϊ ανδρών έδωσε την Παρασκευή (13/9) η Εθνική μας ομάδα με αντίπαλο την Ιταλία.

Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 3-1 σετ από την ομάδα που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο του 2016 στην Ολυμπιάδα του Ρίο, με την ήττα να χαρακτηρίζεται εντός προγράμματος.

Και αυτό διότι οι διεθνείς μας θα παλέψουν στα εναπομείναντα παιχνίδια προκειμένου να πάρουν έστω την τέταρτη θέση και να προκριθούν στα νοκ-άουτ και σίγουρα με εμφανίσεις όπως απέναντι στην Ιταλία οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε εντυπωσιακές επιδόσεις σε σερβίς και υποδοχή, υστέρησε όμως στο μπλοκ, ενώ οι Ιταλοί από την άλλη είχαν έναν εντυπωσιακό Χουαντορένα, που έδειξε γιατί αναδείχτηκε MVP στον περσινό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

Για τους Ιταλούς 21 πόντους σημείωσε ο Χουαντορένα και 12 ο Ζάιτσεφ. Εντυπωσιακός ήταν και ο Τζιανέλι που σημείωσε 10 πόντους, ενώ για την Εθνική μας ομάδα 15 πόντους σημείωσε ο Ζουπάνης και 13 ο Πρωτοψάλτης.

Δυνατά μπήκαν οι Έλληνες στο πρώτο σετ και προηγήθηκαν 4-8 και 6-12 με την Ιταλία να μειώνει στους τρεις (14-17). Όμως στα κρίσιμα σημεία η Εθνική ήταν καλύτερη και πήρε το σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ το αρχικό 6-6 έγινε γρήγορα 13-8 και 15-9 υπέρ των αντιπάλων, οι οποίο προηγήθηκαν 22-18. Στη συνέχεια με σερί 1-5 η Ελλάδα ισοφάρισε σε 23-23 όμως με δύο πόντους στη συνέχεια η Ιταλία πήρε το σετ με 25-23 κάνοντας το 1-1.

Ντέρμπι ήταν στην αρχή το τρίτο σετ με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο, εκτός από τα σημεία που προηγήθηκε η «Σκουάντρα Ατζούρα» με 15-11 και 16-12. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την Ελλάδα με συνέπεια να βρεθεί πίσω στα σετ με 2-1 (25-19).

Λίγο η κούραση λίγο η υπερπροσπάθεια έφεραν νωρίς μπροστά την Ιταλία στο τέταρτο σετ καθώς προηγήθηκε με 14-6. Όμως με σερί 1-5 η «γαλανόλευκη» μείωσε σε 15-11, όμως με ξέσπασμα των Ιταλών το σετ πήγε στο 22-16 πριν το κατακτήσουν με 25-18.

Τα σετ (17-25, 25-23, 25-19, 25-18)