25/04/2024
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ | Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:01

Φιλική τριάρα ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Ολυμπιακό Βόλου

Οι Ηπειρώτες επικράτησαν της ομάδας της Μαγνησίας με 3-0 σε ματς που έχασαν και πέναλτι

Φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου έδωσε την Παρασκευή (13/9) ο ΠΑΣ Γιάννινα στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων οι «Ζωσιμάδες» συνεχίζοντας έτσι την προετοιμασία του για την έναρξη της Σούπερ Λίγκας 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη επικράτησε με 3-0 των Βολιωτών σε ένα ματς που σκόραρε και τα τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο πρώτο έχασε πέναλτι, σε ένα γενικά μέτριο πρώτο 45λεπτο.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε να προηγηθεί στο 30’ όταν σε προσπάθεια του Μπουκουβάλα ο Γραικός σταμάτησε την μπάλα με το χέρι με τον διαιτητή Μπούμπα να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αποστολόπουλος όμως η μπάλα βρήκε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Μακρυωνίτη.

Οι Γιαννιώτες ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και στο 67’ πήραν κεφάλι στο σκορ. Μετά από εξαιρετική κάθετη του Νικολιά στον Παμλίδη, ο φορ του «Άγιαξ της Ηπείρου» με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Με την συμπλήρωση 79 λεπτών αγώνα ο Νάουμετς από αριστερά έκανε ωραία κίνηση και πάσα στον Γροσδάνη που σούταρε για να αποκρούσει ο Γιδόπουλος, όμως από κοντά ο Λεό έκανε το 2-0.

Το τελικό 3-0 για τον ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Πίτου Γκαρσία σε ένα γκολ για χάιλαιτς. Πιο συγκεκριμένα ο έμπειρος μεσοεπιθετικός εκτέλεσε απευθείας κόρνερ με την μπάλα να σκάει μπροστά στον Γιδόπουλο, ο οποίος ξεγελάστηκε με αποτέλεσμα να την μαζέψει από τα δίχτυα του για τρίτη φορά. Γκολ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ είχαν να δουν στα Γιάννενα από την εποχή του Λουτσιάνο, σεζόν 2008-2009.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Γιαννίκογλου, Σκόνδρας, Ζιούλης, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Σιόντης, Κάστρο, Νικολιάς, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν.

Έπαιξαν και οι: Πίτου Γκαρσία, Οικονομόπουλος, Ξύδας, Παντελάκης, Λέο, Νάουμετς, Ράντοβατς, Γώγος, Γροσδάνης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Θωμάς Γράφας): Μακρυωνίτης, Τζέφερσον, Ράντι, Βοσνακίδης, Γραϊκός, Λάσκαρης, Φάζος, Μπουτζίκος, Τσίτας, Τσιάρας, Σκοπελίτης.

Έπαιξαν και οι: Ρόκας, Στεφάνοβιτς, Πόζογλου, Γιδόπουλος, Κόλα, Κλεμέντε, Πριόνας, Μπακουλάτι, Φουτσίνι.