25/04/2024
Αρχείο | Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου 2019 - 22:58

Άνετο 2-0 της Καβάλας στην Πέρνη

Οι «Αργοναύτες» επικράτησαν σε φιλικό του Κεραυνού

Φιλικό παιχνίδι έδωσε το απόγευμα του Σαββάτου (7/9) η Καβάλα με αντίπαλο τον Κεραυνό Πέρνης εκτός έδρας.

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη επικράτησε με 2-0 του Κεραυνού σε ένα ματς που η εικόνα του ΑΟΚ ικανοποίησε τον Έλληνα τεχνικό ο οποίος έκανε και πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα καθώς την Κυριακή (8/9) υπάρχει ακόμα ένα φιλικό με αντίπαλο τον Πανσερραϊκό.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ότι και τα δύο γκολ της Καβάλας σημειώθηκαν από ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, μία σε κάθε ημίχρονο, ενώ από πλευράς παικτών ξεχώρισε ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος.

Από εκτέλεση φάουλ του παίκτη που αναφέραμε στο 9’ η Καβάλα πήρε προβάδισμα στο σκορ, ενώ στο 15’ έφτασε κοντά στο 0-2 αλλά το πλασέ του Παυλίδη απέκρουσε ο Δεληγιάννης. Στο 40’ από σέντρα του σκόρερ, ο Παυλίδης με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους από πλασέ του Γαβριηλίδη ο Δεληγιάννης απέκρουσε την μπάλα.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 70’ από πάσα του Μαρκόπουλου ο Οκάν εντελώς μόνος του πλάσαρε άουτ, όμως ο παίκτης της Καβάλας πήρε το… αίμα του π΄σιω στο 80’ όταν εκτέλεσε αριστουργηματικά το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κεραυνού για το τελικό 0-2.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΡΝΗΣ: Δεληγιάννης, Μαλαμίδης, Μπαντάνης, Καλτσάς, Κωνσταντάρας, Τοπάλης, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας, Λαζαρίδης, Κυριακόπουλος, Τζιβανόπουλος.

Αγωνίστηκαν και οι: Κλοκίδης, Μπίλιας, Ιβανίδης, Χαχαμίδης, Μαρκάκης.

ΚΑΒΑΛΑ: Παπαδόπουλος, Ορφανίδης, Μαϊδανός, Τουμανίδης, Κουτσούμπας, Κέρθι, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος, Τσολακίδης, Παυλίδης, Βόσαλικ.

Αγωνίστηκαν και οι: Σιαματάς, Θωμαϊδης, Οκάν, Μαρκόπουλος, Ντουρτμές, Παπαστεριανός, Στίκας, Αρναούτογλου, Καζαντζίδης, Καθάριος.
ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: proininews.gr