24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2019 - 21:53

Η Λαμία ήθελε, αλλά ο Βέλλιος το έκανε «Χ»

Χορταστική ισοπαλία (2-2) στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας με τους γηπεδούχους να προηγούνται δύο φορές, αλλά τους φιλοξενούμενους να απαντούν… * Γκολάρα με ανάποδο ψαλίδι από τον πρώην «Άγγλο» σέντερ φορ των Περιστεριωτών

Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα….

Τέσσερα γκολ, πέναλτι, αρκετές κίτρινες, πάθος, ένταση και έναν Βέλλιο να πετυχαίνει το γκολ της ζωής του και να χαρίζει στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην δύσκολη έδρα της Λαμίας.

Λαμία και Ατρόμητος λοιπόν έμειναν στο 2-2 στο ΔΑΚ της πρωτεύουσας του νομού Φθιώτιδας με τους γηπεδούχους να προηγούνται δις, να είναι ελαφρώς καλύτεροι του Ατρόμητου, αλλά τον Βέλλιο να κρίνει το ματς και να τους στερεί την πρώτη νίκη.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου μπήκε δυνατά έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και πετυχαίνοντας γκολ νωρίς με τον Σάλιακα, έδειχνε να έχει το πάνω χέρι. Η ευκαιρία του Αντέτζο επιβεβαίωσε το παραπάνω, όμως μία αδράνεια της άμυνας σε εκτέλεση κόρνερ έφερε το 1-1.

Στην επανάληψη το θέαμα ήταν μέτριο με τους παίκτες των δύο ομάδων να κάνουν πολλά λάθη και ουσιαστικά μέχρι το 75’ να μην υπάρχουν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες πλην κάποιων άστοχων σουτ. Ένα τραγικό λάθος του Ρισβάνη έδωσε την δυνατότητα στον Ρόμανιτς να κλέψει την μπάλα και να ανατραπεί από τον Θεοδωράκη. Πέναλτι και 2-1 για την Λαμία με τον Τουράμ.

Όμως στην Λαμία λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο, όπου… ξενοδόχος ο Απόστολος Βέλλιος. Ο άλλοτε φορ του Ηρακλή και της Έβερτον με ένα πραγματικά εντυπωσιακό γκολ έφερε το ματς στα ίσια και ήταν αυτός που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο πρώτο μέρος με την Λαμία να μπαίνει δυνατά και με κινητήριους μοχλούς τους Σάλιακα και Ρόμανιτς να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Σέρβος άσος ήταν εκείνος που στο 11’ κέρδισε και το φάουλ, αλλά και την κίτρινη του Ρισβάνη. Ο Σάλιακας που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωράκη που βρήκε λίγο την μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει την πορεία της προς τα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά το 1-0 οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 2-0 με τον Σάλιακα να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά, την μπάλα να φτάνει στα αριστερά στον Βασιλόγιαννη ο οποίος με σέντρα βρήκε τον αφύλαχτο Αντέτζο, αλλά το σουτ του από το ύψος του πέναλτι, έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Θεοδωράκης.

Ο Ατρόμητος που μέχρι το 35’ δεν είχε απειλήσει, έφτασε στο σημείο εκείνο στο 1-1 με την εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες και την δυνατή κεφαλιά του αμαρκάριστου Γούτα ο οποίος έφερε το ματς στα ίσια.

Στην επανάληψη το θέαμα μέχρι το 75’ ήταν κακό με πολλά λάθη και δυνατές μονομαχίες από τους παίκτες των δύο ομάδων. Όλα αυτά μέχρι το 76’ όταν ο Ρισβάνης έκανε τραγικό λάθος στο κέντρο με τον Ρόμανιτς να κλέβει την μπάλα και να βγαίνει απέναντι στον Θεοδωράκη που ανέτρεψε τον άσο της Λαμίας. Πέναλτι λοιπόν και κίτρινη κάρτα στον τερματοφύλακα των Αθηναίων, καθώς πήγε για την μπάλα.

Ο Τουράμ με ολύμπια ψυχραιμία έβαλε την Λαμία στο 79’ σε θέση οδηγού κάνοντας το 2-1. Ένα λεπτό μετά όμως ο Βέλλιος πέτυχε ένα πραγματικά εντυπωσιακό τέρμα. Αφού κοντρόλαρε την μπάλα στην περιοχή, με ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στα δίχτυα του Βελλίδη που ήταν αδύνατον να αντιδράσει μαζεύοντας την μπάλα από τα δίχτυα του.

Το 2-2 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε με τον Βέλλιο πάντως να πετυχαίνει στο 81’ γκολ το οποίο σωστά ακυρώθηκε καθώς ο Έλληνας φορ ήταν σε θέση οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακα οι Λαμιώτες φώναξαν για χέρι και πέναλτι, όμως σωστά ο Σέζος δεν έδωσε κάτι.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς), Βοηθοί: Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Σάββας (Σερρών), 4ος: Βρέσκας (Πιερίας), VAR: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας), AVAR: Χριστακόγλου (Χαλκιδικής).

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης (46' Τουράμ), Πλιάτσικας, Καραμάνος (86' Σκόνδρας), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (90+2' Τσούκαλος), Δημούτσος, Βύντρα, Βάντερσον, Σάλιακας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Γούτας, Χαρίσης, Ούμπιδες (69' Ανδρούτσος), Μάντσον, Νάτσο, Ενσικουλού (69' Βέλλιος), Μανούσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Ρόσα.