17/09/2019
Πρωταθλήματα Υποδομών | Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2019 - 01:42

Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από την Λάρισα

Η Κ19 των «ερυθρολεύκων» νίκησε με 4-1 τους «βυσσινί» *Όλα τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Το 2/2 έκανε το πρωί του Σαββάτου (31/8) η Κ19 του Ολυμπιακού η οποία νίκησε στο Αλκαζάρ την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕΛ με 4-1.

Άνετη επικράτηση για την ομάδα του Ρικάρντο Πέρες η οποία έδειξε την ίδια διάθεση όπως και στο ματς της πρεμιέρας με τον Αστέρα Τρίπολης στου Ρέντη, με το παιχνίδι στον Κάμπο να κρίνεται ουσιαστικά από το ημίχρονο όταν και οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 0-2.

Οι Λαρισαίοι ήξεραν ότι θα έχουν δύσκολο έργο απέναντι στον Ολυμπιακό, όμως πάλεψαν το παιχνίδι όσο μπορούσαν και μάλιστα μετά το 0-1 έχασαν ευκαιρία για το 1-1. Το 0-2 «έκοψε» τα πόδια των παικτών του Μίλτου Ζιάκα, καθώς το έργο τους έγινε πολύ δύσκολο.

Ο Σουρλής στο 24’ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες και ένα λεπτό μετά οι «βυσσινί» έχασαν μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά το ημίωρο ο Μαρίνος με κοντινό σουτ από σέντρα του Σουρλή έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 62’ ο Μαρίνος γύρισε την μπάλα στον Μπουλάρι με τον φορ του Ολυμπιακού να πλασάρει και τον Σουλούκο να αποκρούει. Όμως ο Σουρλής που καραδοκούσε, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και από κοντά πέτυχε το 0-3 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Η ΑΕΛ μείωσε στο 72’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πινακά το οποίο κέρδισε ο ίδιος, ενώ το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε και πάλι από την άσπρη βούλα, όταν στις καθυστερήσεις ο Μαρτίνης ανατράπηκε από παίκτη της ΑΕΛ και ευστοχώντας στο πέναλτι διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.

ΑΕΛ (Μίλτος Ζιάκας): Σουλούκος, Μπουζούκης, Φουρκιώτης, Μαλάκος, Δάκτυλας, Μιλτιάδης, Καμπέρης, Κοτσιανούλης, Χαλάτσης, Πινακάς, Ζαχαράκης.

Έπαιξαν και οι: Σούμπασης, Κορτσάρι, Σταμάτης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ρικάρντο Πέρες): Τζολάκης, Ντουμάνης, Γκοτζαμανίδης, Μποσκουΐδης, Κεραμίδας, Νεοφυτίδης, Νικόλης, Μαρίνος, Φέκκας, Σουρλής, Μπουλλάρι.

Έπαιξαν και οι: Αρσενίδης, Μαρτίνης, Σύρμης, Κατσογιάννης, Κατσαβάκης.