28/03/2024
ΑΕΚ | Πέμπτη 29 Αυγούστου 2019 - 22:25

Μπράβο στην ΑΕΚ, άγγιξε το... θαύμα

Συγκινητική η προσπάθεια των παικτών του Κωστένογλου, κέρδισαν με 0-2 την Τραμπζονσπόρ και αποκλείστηκαν με ψηλά το κεφάλι * Με γκολ των Λιβάγια (24') και Μάνταλου (30') έψαξε το τρίτο γκολ που δεν ήρθε όμως ποτέ

Υπάρχει ζωή στην ΑΕΚ... Πραγματοποιώντας απίστευτη εμφάνιση μέσα στην Τουρκία την Πέμπτη (29/8), η Ένωση επικράτησε με 0-2 της Τραμπζονσπόρ αλλά αποκλείστηκε από τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν «μεταμορφωμένοι», μετά τη φυγή του Μιγκέλ Καρντόσο, έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Σενιόλ Γκιουνές» ωστόσο δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή του... αιώνα, πληρώνοντας ουσιαστικά την κάκιστη εμφάνιση και ήττα στο πρώτο ματς (1-3) στο ΟΑΚΑ.

Ο Νίκος Κωστένογλου, που εκτέλεσε χρέη υπηρεσιακού προπονητή, έστησε άριστα στον αγωνιστικό χώρο την ομάδα του, η οποία προκάλεσε τεράστια προβλήματα στους Τούρκους και τους φιλοδώρησε με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Η ΑΕΚ μπήκε με επιθετικές διαθέσεις από το ξεκίνημα του αγώνα, δείχνοντας ικανή να κάνει τη ζημιά. Και αφού προειδοποίησε στο 11' με το φάουλ του Μάνταλου, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 24' με τον Λιβάγια. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχιζαν να έχουν την υπεροχή και να δημιουργούν προβλήματα στους γηπεδούχους και στο 30' διπλασιάσαν τα τέρματά τους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνταλου, το οποίο κέρδισε ο Ολιβέιρα από τον Μίκελ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και τρίτο γκολ αλλά ο Τσακίρ απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Ολιβέιρα.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο 47' είχαν μία καλή στιγμή, με τον Οικονόμου να επεμβαίνει σωτήρια σε πλασέ του Σαρί. Η μεγαλύτερη τους ωστόσο ευκαίρια χάθηκε στο 54' όταν ο Νουακέμε σούταρε αλλά η μπάλα με τη... βοήθεια του Μπακάκη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Και ενώ τα πάντα έδειχναν υπέρ της ΑΕΚ, μετά το 65' η κούραση έκανε την εμφάνισή της... Είναι χαρακτηριστικό πως οι «κιτρινόμαυροι» έφταναν με σχετική ευκολία στα αντίπαλα καρέ αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια. Στα λεπτά που απέμεναν, η ομάδα του Ουνάλ Καραμάν απείλησε με τα σουτ των Παρμάκ (73') και Νουακέμε (81') αλλά ο Μπάρκας τα εξουδετέρωσε κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Διαιτητής ήταν ο Άγγλος Μάικλ Όλιβερ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Στιούαρτ Μπαρτ και Σάιμον Μπένετ. Τέταρτος ήταν ο επίσης Άγγλος Ντέιβιντι Κουτ.

Κίτρινες: 28' Μίκελ, 41' Περέιρα, 68' Σαρί - 15' Τσιγκρίνσκι, 57' Μάνταλος, 63' Βράνιες, 79' Μπακάκης

Κόκκινες: 90+3' Λόπες

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ (Ουνάλ Καραμάν): Τσακίρ, Περέιρα, Ιβανίλντο, Καμπί, Νόβακ, Μίκελ (35' Σέρλοθ), Παρμάκ, Σόσα, Ομούρ (44' λ.τρ. Σαρί, 83' Σαρί), Νουακέμε, Εκουμπάν.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Οικονόμου (88' Κλωναρίδης), Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Μπακάκης, Λόπες, Σιμόες, Γαλανόπουλος (58' Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (81' Γιακουμάκης), Λιβάγια, Ολιβέιρα.