20/04/2024
ΙΩΝΙΚΟΣ | Τετάρτη 28 Αυγούστου 2019 - 23:32

Την νίκησε και στη Νεάπολη ο Ιωνικός

Οι Νικαιώτες επικράτησαν 2-0 της Κορίνθου σε φιλικό, όπως είχαν κάνει και αρχές Αυγούστου

Ένα ωραίο φιλικό έλαβε χώρα την Τετάρτη (28/8) στο γήπεδο της Νεάπολης ανάμεσα στον Ιωνικό και την Κόρινθο.

Νικήτρια η πειραϊκή ομάδα με 2-0, όπως ακριβώς είχε κάνει και πριν λίγες ημέρες σε φιλικό των δύο ομάδων στην πελοποννησιακή πόλη.

Σκόρερ για το συγκρότημα του Δημήτρη Αρναούτη ο Ντάγκρας και ο Μουστάκης που πέτυχαν αμφότεροι τα τέρματά τους στην επανάληψη.

Στο πρώτο μέρος ο Ιωνικός είχε κατοχή μπάλας και ευκαιρίες με τους Μάναλη (36’) και Κουρεπίνη (39’) με την πρώτη να περνά άουτ και την δεύτερη να μπλοκάρει ο Κουρεπίνης.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και έχασαν ευκαιρία με μονοκόμματο σουτ του Παλιάτσου στο 67’ με την μπάλα να περνά άουτ. Τελικά τέσσερα λεπτά αργότερα από κλέψιμο του Παπουτσογιαννόπουλου και πάσα στον Ντάγκρα αυτός με ωραίο διαγώνιο σου έκανε το 1-0.

Στο 81’ παραλίγο να έχουμε το γκολ της χρονιάς από τον Μουστάκη που έκανε από αριστερά σέντρα σουτ για να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ ο Βαρδάκης. Ο παίκτης του Ιωνικού πάντως πήρε την ρεβάνς στο 89’ όταν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Κορίνθου για το τελικό 2-0.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Αρναούτης): Κουρεπίνης, Μουστάκης, Καρέλης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιριγώτης, Παπατζίκος, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Μπαρέττας, Καλλέργης, Μάναλης

Επαιξαν και οι: Τάφας, Γκούφας, Μηλιώτης, Κρητικός, Πατσατζόγλου, Πογοσιάν, Καρυτινός, Μιχαλακάκος, Ντάγκρας

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Μαγγίνας, Ντερτιλής, Βατουσιάδης, Δημητρίου, Χουσελάς, Σπέτσι, Παλιάτσος, Ράπτης, Κατσούκης

Επαιξαν και οι: Βαρδάκης, Καντηλιεράκης, Κουιμέλης, Ρατόπουλος, Φίλης, Παπανικολάου, Γκουριώτης