20/04/2024
ΧΑΝΙΑ | Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 - 23:08

Άρεσε μπροστά, προβλημάτισε αμυντικά ο Α.Ο. Χανιά

Σε γενικές γραμμές θετικό το πρόσημο για την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη, 3-2 τον Ο.Φ. Ιεράπετρας

Το πρώτο του εντός έδρας φιλικό έδωσε το απόγευμα της Κυριακής (25/8) ο Α.Ο. Χανιά με αντίπαλο τον Ο.Φ. Ιεράπετρας, με την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη να επικρατεί με 3-2.

Ένα ματς στο οποίο οι Χανιώτες πήραν «άριστα» επιθετικά, αλλά προβλημάτισαν αμυντικά απέναντι πάντως σε έναν δυνατό και αξιόμαχο αντίπαλο όπως ο Ο.Φ. Ιεράπετρας. Σε γενικές γραμμές πάντως το πρόσημο είναι θετικό για τους Χανιώτες.

Οι τελευταίοι έφτασαν στη νίκη χάρις σε δύο τέρματα του Αρναρέλλη και ένα του Κουσκουνά, ενώ από την πλευρά της η ομάδα του Γιάννη Μάγγου σκόραρε με τον Κατσικοκέρη και τον Αποστολόπουλο.

Αγωνιστικά πρώτη καλή φάση στο 7’ για τα Χανιά με το σουτ του Αρναρέλλη να μπλοκάρει την μπάλα ο Μπένκο, ενώ δέκα λεπτά αργότερα σουτ του Κουσκουνά ο Μπένκο απέκρουσε την μπάλα και ο Κατσικοκέρης απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 26’ από σέντρα του Ουνγιαλίδη και πλασέ στη κίνηση του Κουσκουνά ο Μπένκο απέκρουσε σωτήρια, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο και στο 28’ στο ωραίο διαγώνιο σουτ του Αρναρέλλη, ο οποίος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας μείωσε σε 2-1 στο 32’ όταν από φάουλ του Παπαδόπουλου ο Κατσικοκέρης με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη. Το ημίχρονο πάντως είχε και άλλο γκολ με τα Χανιά να κάνουν στο 45’ το 3-1, μετά από ωραία ομαδική συνεργασία και πάσα του Βρεττού στον Αρναρέλλη ο οποίος βρήκε ιδανικά τον Κουσκουνά που με πλασέ έκανε τρία τα τέρματα της ομάδας του.

Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου μείωσε στο 56΄ όταν ο Αποστολόπουλος έκλεψε την μπάλα από τον Κουτζαβασίλη και σε κενή εστία με πλασέ έκανε το 3-2. Στο 65’ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να κάνουν το 4-2 όμως το σουτ του Παπαχρήστου έδιωξε σε κόρνερ ο Τσάμης. Ο πορτιέρο του ΟΦΙ είχε απάντηση και στο σουτ του Παναγιωτούδη στο 77’, αλλά και σε εκείνο του Τζιώρα δύο λεπτά αργότερα, με το 3-2 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής: Κουκουράκης (Χανίων). Βοηθοί: Αναστασάκης -Μαυρεδάκης (Χανίων)

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης (46' Κουτζαβασίλης), Κεχαγιάς (46' Σελινιωτάκης), Ανδρέου (61' Καραγεώργης), Σωτηράκος, Πάνος (46' Δημητριάδης), Ουνγιαλίδης (46' Παπαχρήστος), Μουμίν (46' Παναγιωτούδης), Τριανταφυλλάκος (46' Καρτσαμπάς), Λεοζίνιο (33' Βρεττός), Αρναρέλλης (76' Μπερντίος), Κουσκουνάς (46' Τζιώρας).

Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μάγγος): Μπένκο (46' Τσάμης), Αναστασόπουλος (83' Δερμιτζάκης), Τζελέπης (24' Σμίλτος), Μάγκας (46' Σέχου), Χιντζίδης, Βογιατζής, Σκόνδρας (60' Μπάμπης), Παπαδόπουλος (75' Πυθαρούλης), Αποστολόπουλος (63' Χρυσοφάκης), Κατσικοκέρης, Μηνάς (63' Μέμος).