29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 - 20:54

Κρίστινσον αρχικά γκαφατζής, αλλά στο τέλος… σωτήρας!

Με πρωταγωνιστή τον Ισλανδό τερματοφύλακα Ατρόμητος και ΑΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο Περιστέρι * Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις, που είχαν και δύο δοκάρια έναντι ενός των φιλοξενούμενων

Με εντός έδρας γκέλα ξεκίνησε ο Ατρόμητος της υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας 1, καθώς το Σάββατο (25/8) παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στην ΑΕΛ.

Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είχε την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ωστόσο αυτή ήταν ανούσια. Αν και θεωρητικά βρισκόταν σε καλύτερη κατάσταση από τους Θεσσαλούς, έχοντας ήδη 4 επίσημα ματς στα πόδια της, δεν κατάφερε να το δείξει στον αγωνιστικό χώρο.

Πάντως, στάθηκε και άτυχη αφού σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι ενώ έχασε και πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Από την άλλη οι «βυσσινί», που είχαν και δοκάρι, κατέθεσαν... ευατούς στον αγωνιστικό χώρο και κατέκτησαν πανάξια τον βαθμό. Και το οφείλουν, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, στον Κρίστινσον. Ο Ισλανδός γκολκίπερ δέχθηκε ένα αστείο γκολ στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο ήταν καθοριστικός πιάνοντας το πέναλτι του Ούμπιντες.

Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο ξεκίνημα και στο 18' ευτύχισε να ανοίξει το σκορ με τον Νάτσο. Παρά το γκολ που δέχθηκαν, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και έγιναν ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Στο 26' είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Μόρα ενώ ακολούθησαν δύο καλές στιγμές με Μιχαήλ (31') και Μπούστος (33'). Και αφού στο 44' ο Βέλλιος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, καθώς το πλασέ του σταμάτησε στο δοκάρι, ήρθε το 1-1. Ο Μιλοσάβλιεβιτς ευνοήθηκε από τις κόντρες στο σουτ του Μπούστος και από κοντά εκτέλεσε τον Μέγερι, φέρνοντας το ματς στα... ίσια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, όταν στο 50' ο Μανούσος δεν μπόρεσε να νικήσει από θέση τετ α τετ τον Κρίστινσον. Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, οι Περιστεριώτες «άγγιξαν είχαν και δεύτερο δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιντες. Στα επόμενα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Ατρόμητο, πάντως, να κερδίζει πέναλτι στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, η παράβαση υποδείχθηκε από τον ρέφερι Φωτιά με τη βοήθεια του VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε να εκτελέσε ο Ούμπιντες αλλά ο Κρίστινσον τον «ψώνισε» και απέκρουσε σε κόρνερ, χαρίζοντας το «Χ» στην ΑΕΛ.

Η πλειοφηφία των παικτών του Ατρόμητου βρέθηκε σε κακή μέρα ωστόσο λίγο καλύτερος όλων ήταν ο Μανούσους.

Στην αντίπερα όχθη, οι «βυσσινί» είχαν πολλούς διακριθέντες... Εκτός από τον Κρίστινσον, πολύ καλό ματς έκαναν οι Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν, Μπούστος και Σετσέροβιτς.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάς (Πέλλας), με βοηθούς τους Παπαδάκη (Ηρακλείου) και Κωνστάντιο (Ευβοίας). Τέταρτος ήταν ο Βάτσιος (Δυτ. Αττικής).

Κίτρινες: 84' Νταβιώτης, 90+7' Ούμπιντες - 38' Καρανίκας, 52': Νούνιτς, 57' Σετσέροβιτς, 58' Μιχαήλ, 90' Μπάλλας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μέγερι (46' λ.τρ. Θεοδωράκης), Νάτσος, Ρισβάνης, Γούτας, Κατράνης, Χαρίσης (71' Ουγκράι), Μάντσον, Ρόσα (67' Νταβιώτης), Ούμπιντες, Μανούσος, Βέλλιος.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Καρανίκας, Ζίφκοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (82' Φιλίποβιτς), Φατιόν, Σετσέροβιτς (90+4' Μπέρτος), Μπούστος (71' Μπάλλας), Νούνιτς.