29/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 - 17:56

Με σούπερ Αγκουέρο η Σίτι, 1-3 την Μπόρνμουθ

Οι «Πολίτες» έκαναν το 3/3 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αργεντινό επιθετικό

Τρίτη νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι στο φετινό πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, με τους «Πολίτες» να επικρατούν με 3-1 της Μπόρνμουθ εκτός έδρας το μεσημέρι της Κυριακής (25/8).

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Σέρχιο Αγκουέρο ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα, το πρώτο με το οποίο άνοιξε τον δρόμο νίκης και το τρίτο που οριστικοποίησε τον νικητή.

Στο 15’ το 0-1 από τον Αργεντίνο φορ, για να κάνει στο 43’ ο Στέρλινγκ το 0-2. Το ματς έδειχνε να κρίνεται όμως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρος η Μπόρνμουθ μείωσε με τον Γουίλσον. Το τελικό 1-3 που έδιωξε και το άγχος έκανε στο 64’ ο Κουν Αγκουέρο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23/8

Άστον Βίλα - Έβερτον 2-0 (22' Γουέσλεϊ, 95' Ελ Γκάζι)

Σάββατο 24/8

Νόριτς - Τσέλσι 2-3 (6' Κάντγουελ, 30' Πούκι - 3', 68' Έιμπραχαμ, 17' Μάουντ)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 1-3 (17' Γκρέι - 3' πεν. Νομπλ, 64', 73' Αλέρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (89' Τζέιμς - 32' Αγιού, 93' Φαν Άανχολτ)

Μπράιτον - Σαουθάμπτον 0-2 (55' Τζενεπό, 91' Ρέντμοντ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-2 (62' ΜακΜπέρνι - 38' Βάρντι, 70' Μπαρνς)

Λίβερπουλ - Άρσεναλ 3-1 (41' Μάτιπ, 49' πέν., 58' Σαλάχ 85' Τορέιρα)

Κυριακή 25/8

Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (45'+3' Χ. Γουίλσον - 15', 64' Αγουέρο, 43' Στέρλινγκ)

18:30 Γουλβς - Μπέρνλι

18:30 Τότεναμ - Νιούκαστλ