20/04/2024
Ιταλία | Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 - 00:18

Ματσάρα στη Φλωρεντία και μεγάλη νίκη της Νάπολι

Οι «παρτενοπέι» άλωσαν το «Αρτέμιο Φράνκι» και έφυγαν νικητές με το εντυπωσιακό 3-4

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι ήταν αυτό ανάμεσα στην Φιορεντίνα και την Νάπολι το βράδυ του Σαββάτου (24/8) στο «Αρτέμιο Φράνκι» με τους Ναπολιτάνους να παίρνουν μεγάλο «2» με σκορ 3-4.

Ένα ματς στο οποίο οι «βιόλα» προηγήθηκαν με 1-0, ωστόσο μέχρι το ημίχρονο η Νάπολι είχε πάρει το προβάδισμα με 1-2, για να ισοφαρίσει στη συνέχεια η ομάδα της Φλωρεντίας. Η Νάπολι ξαναπήρε το προβάδισμα, οι γηπεδούχοι απάντησαν, όμως ο Ινσίνιε ήταν εκείνος που πέτυχε το καθοριστικό γκολ νίκης για την ομάδα του.

Μόλις στο 9’ ο Πούλγκαρ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-0 για να φέρει το ματς στα ίσια στο 38’ ο Μέρτενς, για να πάρουν το προβάδισμα στο 42’ με πέναλτι του Ινσίνιε. Στην επανάληψη ο Μιλένκοβιτς στο 51’ έκανε το 2-2, για να ξαναδώσει προβάδισμα στη Νάπολι, ο Καγιεχόν πέντε λεπτά αργότερα. Στο 65’ ο Μπόατενγκ έκανε το 3-3, όμως στο 67’ ο Ινσίνιε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ πέτυχε το τελικό 3-4.

Θυμίζουμε νωρίτερα η Γιουβέντους χάρις σε ένα γκολ του Κιελίνι επικράτησε με 0-1 της Πάρμα και ξεκίνησε με το δεξί την προσπάθεια υπεράσπισης των κεκτημένων.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο:

Σάββατο (24/8)

Πάρμα - Γιουβέντους 0-1 (21' Κιελίνι)

Φιορεντίνα - Νάπολι 3-4 (9' πεν. Πούλγκαρ, 51' Μιλένκοβιτς, 65' Μπόατενγκ - 38' Μέρτενς, 42' πεν., 67' Ινσίνιε, 56' Καγιεχόν)