25/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 24 Αυγούστου 2019 - 20:29

Ακόμα ένα θετικό δείγμα για τον Απόλλωνα Σμύρνης (pics)

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» νίκησε με 3-0 τον Ασπρόπυργο στο πρώτο φιλικό στη Ριζούπολη

Σταθερά στο σωστό δρόμο ο Απόλλων Σμύρνης… Οι «κυανόλευκοι» του Νίκου Παπαδόπουλου κατέγραψαν ακόμα μια φιλική νίκη το απόγευμα του Σαββάτου (24/8) στη Ριζούπολη. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 του Ασπρόπυργου στο πρώτο τεστ εντός έδρας μετά την κάθοδο της ομάδας από τη Δράμα, όπου πραγματοποιήθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας της.

Ο Απόλλων Σμύρνης έφτασε στη νίκη γοήτρου όντας καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα απέναντι στους νεοφώτιστους της FootballLeagueμε το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το α’ ημίχρονο.

Διάστημα, κατά το οποίο οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν δύο γκολ από το σημείο το πέναλτι και άλλο ένα με κοντινό πλασέ.

Το 1-0 έγινε στο 7’ με τον Βάρκα να ευστοχεί από τα 11 μέτρα, έπειτα από παράβαση του Ζώνα, ενώ τα τέρματα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» διπλασίασε από κοντά ο Παυλίδης στο 30’. Το 3-0 για τον Απόλλωνα, που έμελλε και να μην αλλάξει έγραψε στο 45’ με νέο χτύπημα πέναλτι ο Μπεντινέλι (αυτή τη φορά σε παράβαση που υπέπεσε ο Λογοθέτης).

Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν με δύο διαφορετικές 11άδες ανά ημίχρονο, δεν έχασαν ούτε στιγμή τον έλεγχο του παιχνιδιού, δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση. Έτσι ικανοποίησαν όχι μόνο τον Νίκο Παπαδόπουλο, αλλά και τους 150 περίπου φίλους του Απόλλωνα, που παρά την αφόρητη ζέστη βρέθηκαν στις εξέδρες χειροκροτώντας την ομάδα στο φινάλε.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Απόλλωνας λειτούργησε περισσότερο τακτικά με γνώμονα την κυκλοφορία της μπάλας, ενώ είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 88’ σε κεφαλιά του Παρτάλη, που έδιωξε σωτήρια ο γκολκίπερ Γκίνης.

Δεν υπήρξαν «κυανόλευκοι», που να υστέρησαν, ωστόσο ξεχωρίσαμε τον Μπαστιάνο και τον Παυλίδη στα άκρα, τις σωστές τοποθετήσεις του Βάρκα στην κορυφή (κέρδισε και τα δύο πέναλτι), τη σοβαρότητα του Λαρέα πίσω, τη μαχητικότητα του Ρώσση, τη γνώση της μπάλας από τον Ιριτιέρ είτε σε επιτελικό ρόλο είτε παίζοντας στα πλάγια και φυσικά την αγωνιστικότητα-ποιότητα του Παρτάλη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο μετά την έναρξη του φιλικού ο Ζησόπουλος τραυματίστηκε φρύδι και επανήλθε στο ματς μετά από ένα 10λεπτο, στο οποίο ο Απόλλωνας έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Ο δε Ασπρόπυργος μετά το αρχικό σοκ, προσπάθησε να γίνει ανταγωνιστικός, απλά πολλές φορές οι παίκτες του Γιώργο Βαζάκα έβαζαν παραπάνω δύναμη με αποτέλεσμα να υπάρχουν αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Κυριακίδης, Χουχούμης, Ζησόπουλος, Λαρέα, Λαγός, Παυλίδης, Μπλάζιτς, Μπεντινέλι, Βάρκας, Μπαστιάνος.

Β´ ημίχρονο: Αναγνωστόπουλος, Γκίνο, Βιτλής, Κύργιας, Βαφέας, Πατράλης, Αγρόδημος, Καραγκούνης (82' Χειρίτραντας), Ρώσση, Ιριτιέρ, Μαρκόφσκι (78' Λάμπη).

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ (Γιώργος Βαζάκας): Γκίνης, Κοζάκης (78' Νικολόπουλος), Ιωαννίδης (65' Σταγάκης), Λογοθέτης (67' Καμπούρης), Ζώνας, Στεβάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (74' Μαυρίδης), Νικολάου, Γκατσολάρι (56' Ζάχαρος), Ζγκούρι (52' Κωστάρας), Πίντο (85' Μπουρτένης).