25/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 24 Αυγούστου 2019 - 19:21

Ήττα-σοκ για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, «μίλησαν» οι φιλοξενούμενοι

Ημέρα «2» το Σάββατο στην Αγγλία με πέντε εκτός έδρας νίκες

Με το κυρίως πιάτο των αναμετρήσεων της 3ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το Σάββατο (24/8) το απόγευμα το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ.

Μία μέρα η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί και ως ημέρα των φιλοξενούμενων καθώς και στα πέντε παιχνίδια είχαμε «2», ενώ μένει ακόμα ένα ματς το Σάββατο, το ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ.

Την μεγάλη έκπληξη έκανε η Κρίσταλ Πάλας η οποία νίκησε μέσα στο «Όλντ Τράφορντ» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-1, κερδίζοντας στην έδρα των «κόκκινων διαβόλων» μετά από 30 χρόνια. Το τέρμα νίκης ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Φαν Άανχολτ και ενώ στο 89’ η ομάδα του Σόλσκιερ είχε ισοφαρίσει με τον Τζέιμς. Το 0-1 είχε κάνει στο 32’ ο Αγιού.

Κατά τα άλλα η Γουέστ Χαμ νίκησε 3-1 στην έδρα της Γουότφορντ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέρ που πέτυχε δύο γκολ, ενώ η Λέστερ νίκησε 2-1 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ συνεχίζοντας το ιδανικό της ξεκίνημα. Σημαντική νίκη και για την Σαουθάμπντον στην έδρα της Μπράιτον με 2-0.

Νωρίτερα η Τσέλσι σε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίωρο νίκησε 3-2 την Νόργουιτς εκτός έδρας με το τέρμα νίκης να σημειώνει ο Έιμπραχάμ στο 68’, ενώ την Παρασκευή (23/8) η Άστον Βίλα νίκησε 2-0 την Έβερτον.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23/8

Άστον Βίλα - Έβερτον 2-0 (22' Γουέσλεϊ, 95' Ελ Γκάζι)

Σάββατο 24/8

Νόριτς - Τσέλσι 2-3 (6' Κάντγουελ, 30' Πούκι - 3', 68' Έιμπραχαμ, 17' Μάουντ)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 1-3 (17' Γκρέι - 3' πεν. Νομπλ, 64', 73' Αλέρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 1-2 (89' Τζέιμς - 32' Αγιού, 93' Φαν Άανχολτ)

Μπράιτον - Σαουθάμπτον 0-2 (55' Τζενεπό, 91' Ρέντμοντ)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 1-2 (62' ΜακΜπέρνι - 38' Βάρντι, 70' Μπαρνς)

19:30 Λίβερπουλ - Άρσεναλ