28/03/2024
Γερμανία | Σάββατο 24 Αυγούστου 2019 - 00:01

Με ανατροπή το 2/2 για Ντόρτμουντ

Οι Βεστφαλοί έχαναν μέχρι το 70’ στην έδρα της Κολωνίας όμως με αντεπίθεση διαρκείας πήραν τη νίκη, 1-3

Με την αναμέτρηση της Κολωνίας απέναντι στην Ντόρτμουντ άνοιξε την Παρασκευή (23/8) το βράδυ η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Σε ένα ματς στο οποίο η Κολωνία προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο και μέχρι το 70’ διατηρούσε το προβάδισμα αυτό, όμως είδε στα τελευταία 20 λεπτά την Ντόρτμουντ να πετυχαίνει τρία τέρματα και να φτάνει στη νίκη.

Δεύτερη λοιπόν νίκη για τους Βεστφαλούς, σε ματς στο οποίο ο Ντράξλερ στο 29’ έκανε με κεφαλιά το 1-0 για τους «τράγους». Τίποτα δεν έδειχνε να πηγαίνει καλά στην ομάδα του Φαβρ, όμως στο 70’ ο Σάντσο με ωραίο διαγώνιο σουτ έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Αυτό ήταν…. Η Ντόρτμουντ ανέβασε και άλλο τις στροφές και ήταν διαρκώς απειλητική για την εστία της Κολωνίας. Έτσι μετά από έναν ωραίο ομαδικό συνδυασμό και μπαλιά στον Χακίμι ο τελευταίος έβαλε …όλη την άμυνα της Κολωνίας στα δίχτυα κάνοντας το 1-2. Στις καθυστερήσεις ο Αλκάθερ το τελικό 1-3.

ΚOΛΩΝΙΑ (Αχίμ Μπάιερλορτσερ): Χορν, Έκτορ, Τσίχος, Εχιζίμπουε, Μπόρναουβ, Ντρέξλερ, Σκιρί, Βερτσέντε, Σίντλερ (74’ Κάιντς), Μοντέστ (81’ Χέγκερ), Κόρδοβα (55’ Τερόντε)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (Λουσιέν Φαβρ): Μπούρκι, Πίσεκ, Ακάντζι, Χούμελς, Σουλτς (62’ Χακίμι), Βίτσελ, Βάιγκλ (62’ Μπραντ), Σάντσο, Ρόις, Αζάρ (85’ Μπρουν Λάρσεν), Αλκάθερ

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 23/8

Κολωνία - Ντόρτμουντ 1-3 (29’ Ντράξλερ / 70’ Σάντσο, 86’ Χακίμι, 90’+4’ Αλκάθερ)