19/04/2024
Ομάδες | Σάββατο 17 Αυγούστου 2019 - 22:53

Θετικό δείγμα για Εργοτέλη κόντρα στον ΟΦΗ

Φιλική ισοπαλία (2-2) για τις δύο ομάδες στο Παγκρήτιο

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το φιλικό ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον ΟΦΗ, που διεξήχθη το Σάββατο (17/8).

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο Παγκρήτιο και αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 0-2 στο ημίχρονο ωστόσο στην επανάληψη η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου έβγαλε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 14' «άγγιξαν» το 0-1, όταν το απευθείας χτύπημα φάουλ κατέληκε στο οριζόντιο δοκάρι. Ωστόσο, στο 28' ο Άγγλος άσος με πλασέ νίκησε τον Καλογεράκη και άνοιξε το σκορ. Ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα η ομάδα του Γιώργο Σίμου διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Τσιλιανίδη να σκοράρει με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο Εργοτέλης πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και στο 50' απείλησε με το φάουλ του Μπαράτα. Όμως εννέα λεπτά αργότερα οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν με τον Μανουσάκη ενώ στο 78' πέτυχαν και το γκολ της ισοφάρισης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ροβίθη.

EΡΓΟΤΕΛΗΣίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης (60' Κατσιμήτρος 60'), Προβυδάκης (45' Προβυδάκης), Μποτέ (83' Οικονόμου), Μπάτζιος (45' Πέιος), Ντομινίκ, Μπρους (80' Κατσούρι), Μπουρσέλης (45' Καντίνα), Γροντής (45' Μπουτσάκης), Μπαράτα, Έφορντ (86' Αζίζι), Μανουσάκης (69' Ροβίθης).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου (67' Δερμιτζάκης), Κοροβέσης (67' Μπράουν) Γιαννούλης, Νάστος (67' Δεληγιαννίδης), Μαρινάκης, Μεγιάδο, Νέιρα, Σεμέντο, Ναμπί (45' Vaz), Τσιλιανίδης, Μάνος .