23/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Σάββατο 17 Αυγούστου 2019 - 22:33

Άρεσε ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο και νίκησαν εύκολα τους Ακρίτες με 3-0 που απογοήτευσαν * Έβγαλε 90λεπτο ο πολύ καλός Ζαχίντ, ωραίο παιχνίδι από Μακέντα, Γιόχανσον, Ινσούα

Άνετη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό το βράδυ του Σαββάτου (17/8) στο τελευταίο του φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας 1 καθώς επικράτησε με 3-0 της Ξάνθης.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη έκανε πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο όταν και επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με 2-0 των Ακριτών χάρις στα τέρματα των Μακέντα (37’) και Κολοβού (41’). Στην επανάληψη το «τριφύλλι» έκανε στο 53’ το 3-0 με τον ρυθμό να πέφτει στη συνέχεια και τους Ακρίτες να προσπαθούν να μειώσουν σε 3-1 χωρίς αποτέλεσμα.

Με 3-4-1-2 παρέταξε την Ξάνθη ο Κίκο Ραμίρεθ με τον Αμπάντ κάτω από τα δοκάρια και τριάδα στα στόπερ τους Καρασαλίδη, Λισγάρα, Μαλεζά. Στη δεξιά πλευρά ο Μπαξεβανίδης, στην αριστερή ο Σόσα με τους Ντουρίτσκοβιτς και Κοβάσεβιτς αμυντικά χαφ. Πιο μπροστά σε ρόλο επιτελικού ξεκίνησε ο Τερκί και δίδυμο στην επίθεση οι Φοσέ, Στάρτζεον.

Από την άλλη με 4-3-3 η διάταξη του Παναθηναϊκού από τον Γιώργο Δώνη με τον Διούδη στην εστία, τον Γιόχανστον στο δεξί άκρο της άμυνας, τον Ινσούα στο αριστερό και τους Πούγγουρα, Νούνες δίδυμο στα στόπερ. Μπροστά τους στην τριάδα οι Κουρμπέλης, Δώνης και Ζαχίντ, με τον Χατζηθεοδωρίδη δεξί εξτρέμ και τον Κολοβό αριστερό, όπου εναλλάσονταν και τον Μακέντα καθαρό φορ.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός που είχε την υπεροχή και την κατοχή μπάλας, με την πρώτη φάση να έρχεται στο 13’ όταν ο Κολοβός έκανε τη σέντρα προς τον Χατζηθεοδωρίδη που με την μία πάσαρε στον Ζαχίντ όμως το σουτ του ήταν αδύναμο με τον Αμπάντ να μπλοκάρει την μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα εκτέλεση φάουλ με τον Κολοβό η μπάλα απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Ουσιαστικά η πρώτη μεγάλη φάση χάθηκε στο 22΄ όταν ο Ζαχίντ από τα δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Δώνη στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφαλιά όμως την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια των Θρακιωτών. Έξι λεπτά αργότερα μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι γηπεδούχοι όταν από βαθιά μπαλιά του Κουρμπέλη προς τον Ζαχίντ, ο Καρασαλίδης δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τον Νορβηγό να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, να ξεφεύγει από τους Σόσα, Καρασαλίδη όμως το σουτ του πέρασε ξυστά από το δεξί δοκάρι της Ξάνθης.

Ένα λεπτό πριν το ημίωρο ο Ζαχίντ βρήκε ωραία τον Ινσούα ο οποίος κοντρόλαρε την μπάλα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως αυτό ήταν αδύναμο με συνέπεια ο Αμπάντ να μπλοκάρει. Η «πράσινη» υπεροχή καρποφόρησε στο 37’ όταν μετά από ωραία συνεργασία ο Γιόχανσον απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο, πάσαρε στον Ζαχίντ και εκείνος βρήκε τον Μακέντα που μπήκε στη περιοχή από αριστερά και με πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά ήρθε και το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η φάση ξεκίνησε πάλι από τον Γιόχανσον ο οποίος πάσαρε στον Ινσούα και εκείνος με γέμισμα στην περιοχή βρήκε τον Μακέντα που έκανε το σουτ για να διώξει ο Αμπάντ. Ο Κολοβός πήρε το ριμπάουντ και με σουτ από κοντά έκανε το 2-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη πολλές αλλαγές από τους προπονητές των δύο ομάδων, προκειμένου να δουν τα τελικά σχήματα καθώς την επόμενη εβδομάδα ξεκινά το πρωτάθλημα. Είναι αξιοσημείωτο ότι παρότι μιλάμε για το τελευταίο φιλικό ο Δώνης από πλευράς Παναθηναϊκού προχώρησε μέχρι τη μία ώρα αγώνα σε δέκα αλλαγές και με μοναδικό που έμεινε στο γήπεδο τον Ζαχίντ. Οι αλλαγές επηρέασαν και το ματς με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 3-0 και την Ξάνθη να θέλει αλλά να μην μπορεί.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στο τρίτο γκολ, στη πρώτη τους αξιόλογη στιγμή όταν ο Ζαχίντ με ωραία κάθετη βρήκε τον Μακέντα με τον Ιταλό στράικερ να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Αμπάντ και με πλασέ να κάνει τρία τα τέρματα της ομάδας του και δύο τα δικά του. Στο 57’ η Ξάνθη πήγε να μειώσει σε 3-1 με τον Ρενέλα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Κολοβέτσιου, όμως βρισκόμενος από πλάγια αριστερά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Θα χρειαστεί να φτάσουμε στο 80’ για να γίνει φάση, απόρροια των πολλών αλλαγών, με το ωραίο σουτ του Εντουάρντο από πλευράς Ξάνθης να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κότσαρη. Τελευταία φάση στο ματς από πλευράς Παναθηναϊκού με τον Μολό στο 88’ να κάνει το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τον Αμπάντ να διώχνει με υπερένταση καθώς έδειξε να αιφνιδιάζεται.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης (61’ Κότσαρης), Γιόχανσον (46’ Αποστολάκης), Ινσούα (46’ Ζαγαρίτης), Πούγγουρας (46’ Μαυρομμάτης), Νούνες (46’ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης (61’ Θεοχάρης), Δώνης (61’ Αλεξανδρόπουλος), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Μολό), Κολοβός (61’ Καμπετσής), Μακέντα (61’ Βέργος).

ΞΑΝΘΗ (Kίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Καρασαλίδης, Λισγάρας (46’ Ρενέλα), Μαλεζάς, Μπαξεβανίδης (75’ Ντίρεσταμ), Ντουρίτσκοβιτς (69’ Ντε Λούκας), Σόσα, Κοβάσεβιτς, Τερκί (69’ Μπαριέντος), Φοσέ (54’ Τεξέιρα), Στάρτζεον (60’ Ντε Αμορίμ).