19/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 17 Αυγούστου 2019 - 16:29

Ζευγάρωσε τις νίκες η Άρσεναλ

Οι «κανονιέρηδες» επικράτησαν με 2-1 της Μπέρνλι

Το δύο στα δύο στην εφετινή Πρέμιερ Λιγκ έκανε το μεσημέρι του Σαββάτου (17/8) η Άρσεναλ επικρατώντας εντός έδρας με 2-1 της Μπέρνλι.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δυσκολεύτηκε ωστόσο κατάφερε να πάρει το δεύτερο «τρίποντό» της μετά από αυτό κόντρα στη Νιουκάστλ στην πρεμιέρα.

Οι «κανονιέρηδες» ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 13' με τον Λακαζέτ ωστόσο στο 43' ο Μπαρνς ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Νέλσον σκόραρε για τους γηπεδούχους αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, μέσω VAR, ως οφσάιντ.

Η Άρσεναλ πίεσε από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και είχε δύο καλές στιγμές με τους Ομπαμεγιάνγκ (60') και Θεμπάγιος (63'). Τελικά, στο 64' η υπεροχή της καρποφόρησε, όταν ο Γκαμπονέζος επιθετικός με σουτ από τα όρια της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, χαρίζοντάς της τη νίκη.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μάιτλαντ-Νάιλς, Νταβίντ Λουίζ, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Γκεντουζί, Θεμπάγιος (83' Τορέιρα), Νέλσον (46' Πεπέ), Γουίλοκ, Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ (71' Κολάσινατς).

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Πίτερς, Κορκ, Γουέστγουντ, Γκούντμουντσον (72' Λένον), ΜακΝιλ, Μπαρνς, Γουντ (61' Ροντρίγκεζ).