28/03/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Τετάρτη 14 Αυγούστου 2019 - 21:13

Νέα νίκη με Μπεντινέλι για τον Απόλλωνα Σμύρνης

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε φιλικά με 1-0 της Καβάλας με σκόρερ τον Βραζιλιάνο * Έχασε πέναλτι ο Παυλίδης

Το δύο στα δύο στις φιλικές νίκες έκανε ο Απόλλων Σμύρνης. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Καβάλας σε φιλικό ματς προετοιμασίας το απόγευμα της Τετάρτης (14/8).

Ο αγώνας κρίθηκε με γκολ του Τόμας Μπεντινέλι, με τον Βραζιλιάνο άσο να σκοράρει με σουτ στο 30’.

Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και ειδικά στο α’ ημίχρονο έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης σε σχέση με την εποχή.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός έπεσε με τον Απόλλωνα να χάνει μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο γκολκίπερ της Καβάλας απέκρουσε την εκτέλεση του Παυλίδη.

Γενικά, πάντως, ο Νίκος Παπαδόπουλος χρησιμοποίησε ολους τους παίκτες, που είχε στη διάθεση του με εξαίρεση τους δυο νεοαποκτηθέντες (Κυριακίδης και Καραγκούνης ενσωματώθηκαν) και τον ανέτοιμο Λαγό.

ΚΑΒΑΛΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Δήμιζας, Καζαντζίδης, Αρναούτογλου, Παπαστεριανός, Στίκας, Γαβριηλίδης, Δόντσος, Μελισσόπουλος, Οκάν, Βόσαλικ, Μαρκόπουλος.

Β’ μέρος: Δήμιζας (Σιαματάς), Κουτσούμπας, Παπαδόπουλος, Θωμαϊδης, Μαϊδανός, Τουμανίδης, Καθάριος, Παυλίδης, Κέρθι, Ορφανίδης, Καρασσαβίδης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Γκίνο, Κύργιας, Ζησόπουλος, Βιτλής, Αγρόδημος, Πατράλης, Μπαστιάνος, Παυλίδης, Μπεντινέλι, Βουό.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν οι: Αναγνωστόπουλος, Χειρίντραντας, Λαρέα, Βαφέας, Χουχούμης, Πέλκας, Μπλάζιτς, Βάρκας, Ρώσση, Παυλίδης (60’ Λάμπη), Γιαννιτσάνης.