25/04/2024
Champions League | Τρίτη 13 Αυγούστου 2019 - 21:37

Ανατροπή και πρόκριση για ΑΠΟΕΛ

Οι πρωταθλητές Κύπρου νίκησαν 0-2 την Καραμπάγκ, προκρίθηκαν στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ και περιμένουν ΠΑΟΚ ή Άγιαξ

Εξ’ αρχής δύσκολη αποστολή είχε ο ΑΠΟΕΛ στη ρεβάνς της Τρίτης (13/8) στο Αζερμπαϊτζάν απέναντι στην Καραμπάγκ για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Κύπρου, μετά την ήττα τους με 1-2 στο πρώτο ματς, ήξεραν ότι θα πρέπει να πάρουν τη νίκη στην έδρα των Αζέρων και μάλιστα με διαφορά δύο τερμάτων προκειμένου να προκριθούν στα πλέι οφ.

Πράγματι οι φιλοξενούμενοι με πολύ καλή εμφάνιση έφτασε στη νίκη με 2-0 και την πρόκριση στην επόμενη φάση και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της ρεβάνς του Άγιαξ με τον ΠΑΟΚ για να μάθει τον αντίπαλο του.

Το δρόμο για την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ άνοιξε ένας πρώην παίκτης του ΠΑΣ Γιάννινα και του Ολυμπιακού ο Τόμας Ντε Βινσέντι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 34’, πέναλτι που κέρδισε ο Ιωάννου σε ανατροπή του από τον Σαντίκοφ.

Στην επανάληψη η Καραμπάγκ έψαξε το γκολ που θα την έφερνε μία ανάσα από την πρόκριση, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» χτύπησαν και πάλι στο 68’ με τον Μάτιτς να στέλνει με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-2 και την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Αζέροι πίεσαν για το 1-2 και να στείλουν το ματς στη παράταση, όμως χωρίς αποτέλεσμα, ενώ οι Κύπριοι είχαν και ένα δοκάρι στο ματς, στις αρχές της επανάληψης με δράστη τον Ντε Βινσέντι.

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ: Βάγκνερ, Αΐλτον (87' Αμπντουλαγέφ), Μαμάντοβ, Μεντβέντεβ, Σλάβτσεφ (73' Κιντάνα), Μίτσελ, Ρομέρο, Εμρέλι, Σαντίγκοβ, Ζουμπίρ (80' Γκεγιέ), Αλμέιδα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ιωάννου, Μιχαίλοβιτς, Λαφράνς, Μερκής, Γκέντσογλου, Μάτιτς, Ντε Βινσέντι (61' Χαλένιους) Μπέζιακ (82' Γιάκολις), Τάμαρι, Πάβλοβιτς (73' Σόουζα).